środa, 28 października 2015

Praca w Glacier National Park

Niektórzy już niedługo zaczną szukać pośrednika, pracy i planować wyjazd. Postanowiłam więc  napisac kolejny raz o wrazeniach z mojej pracy w Glacier National Park.
Pracowałam w firmie GPI  East Glacier Lodge, czyli poza granicami parku, co oznacza: 
- brak rangersów, którzy lubią zwalniać pracowników aż za bardzo ;) No okej, nie zwalniać a łapać ich na piciu alkoholu czy paleniu różnych różności przez co dostają oni mandat i są automatycznie zwalniani z pracy.
- brak firmy xanterra, do której się zraziłam po pracy w Yellowstone [mało godzin, za dużo pracowników, brak jakiejkolwiek pomocy z ich strony]
- mniej turystów [turyści potrafią być bezmyślni- np. selfie z niedźwiedziem, co mnie irytuje]
- możliwość zrobienia ogniska, imprez itp [no ja wiem, że w parku też się da ale ze względu na obecność rengersów- nie polecam]
-bliżej do miasta
- zasięg w telefonie + szybszy internet niż w parku
- jesteś poza parkiem więc możesz znaleźć dodatkową prace u innego pracodawcy.

ale również:
-20 minut drogi do jednego wjazdu do parku, 40 min do głównego wjazdu do parku
- mniej ścieżek bo większość znajduje się w parku

Mapa GNP [Glacier National Park]


link do mapy 


W czerwonym kółeczku zaznaczone jest właśnie East Glacier. Na północ jedzie się do St Mary [zaznaczone w żółtym kółeczku]. W St Mary jadąc na zachód, kończy/zaczyna się słynna droga 'going to the sun road' czyli główna droga prowadząca przez środek parku, która jest bardzo urokliwa. 


tutaj zdjęcie z 'going to the sun road'fotograf stoi na asfalcie 


W St. Mary jadąc dalej na północ dojedziemy do Kanady- 1,5 godziny drogi , jednak odbijając po 20 minutach na zachód dojedziemy do Many Glacier [zaznaczone czarnym kolorem] 
Many Glacier to miejsce początkowe wielu pięknych szlaków, więc polecam tę lokalizacje.

Wracając do St. Mary jadąc na zachód drogą 'going to the sun road' dojedziemy do Lake McDonald [zaznaczone na mapie kółeczkiem kolorem niebieskim]
Co do pracy. Stanowiska:Room Attendant:
 praca w grupie, kilka osób sprząta po kolei pokoje w hotelu. Do ich obowiązków należało: ścielenie łóżek w sposób zgodny z zasadami w hotelu, sprzątanie całego pokoju, sprzątanie łazienki, sprzątanie korytarzy w hotelu, czasami były jakieś prace dodatkowe typu  napełnianie wózka po zakończeniu pracy, wymiana ręczników i pościeli. Nie jest wymagany bardzo dobry angielski.

Laundry Attendant:
praca w grupie w pralni, wrzucanie prania do pralek i suszarek, składanie tego i wkładanie na wózek. Nie jest wymagany bardzo dobry angielski

Dinning Room Attenant:
osoba pomagająca kelnerowi. Osoba ta odpowiedzialna jest za donoszenie gościom wody gdy im się skończy, posprzątanie starych i nakrycie nowych stolików, przygotowanie stanowiska przed każdą zmianą, aby była wystarczająca ilość sztućców, szkła, ścierek itp. Pomaganie kelnerom ;) Wbrew pozorom – ciężka praca, kto dostał tę pozycję polecam miesiąc przed zacząć robić pompki bo tace są wielkie i ciężkie. Wymagany jest bardzo dobry angielski.

Retail Associate
Praca w sklepie z pamiątkami- polega na obsłudze klienta, wykładaniu towarów, układaniu, kasowaniu. Wymagany jest bardzo dobry angielski.


Second Cook
Praca w kuchni, polegająca na krojeniu warzyw, robieniu sałatek, wrapów itp. Nie jest wymagany bardzo dobry angielski
Praca ta nie jest ciężka, jest to wakacyjna praca. Do Parku jedzie się przede wszystkim zwiedzać i korzystać z jego piękna nie po to aby zarabiać miliony. Pracuje się 5 dni w tygodniu, po 5-8 godzin [na stanowisku pomocnika kelnera zdarza się pracować godzin 12 dziennie ale później ma się 3 dni wolnego]. Nie można przekroczyć magicznego progu 40h tygodniowo bo wtedy muszą płacić nadgodziny a nie chcą tego robić;)
Tak jak i napisałam w poście o pracy w Yellowstone tutaj 
W Glacier nie ma podziałów na lepszych czy gorszych, bez względu na to czy jesteś kelnerem, managerem czy pracujesz na zmywaku po pracy spotykamy się w barze, idziemy na kolację do restauracji, idziemy w góry czy odpoczywamy na hamaku podczas gdy ktoś umiejący grać na gitarze umila nam czas muzyką.
Kilka razy spotkałam się z opinią, że na work and travel jesteśmy tanią siłą roboczą, płacą nam mniej niż amerykanom i wykonujemy gorszą robote- no nie, w Glacier tak nie jest. Wykonujemy taką samą prace i płacą nam tak samo ;)


Więcej zdjęć z parku znajdziecie tutaj na moim blogu pisanym po angielsku ;) 

W następnym  tygodniu napiszę post na temat najładniejszych ścieżek według mnie w GNP, w tym roku zrobiłam tylko około 300 mil [ 480 km] ale wspięłam się na kilka szczytów, ale i tak myślę że fajny post powstanie ;)
Post na temat najpiękniejszych szlaków w Yellowstone znajduje się tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...