wtorek, 12 kwietnia 2016

Rozmowa o wizę cz 3 - jak dostac wize turystyczna i studencka?

Dziś już ostatni wpis na temat wizy i rozmowy o nią. Pierwszą część znajdziecie tutaj drugą tutaj.
Jak wspominałam we wcześniejszym poście w tym roku aplikowałam o dwie wizy- turystyczną i J1.


Co musiałam zrobić aby aplikować o dwie wizy?
Wysłałam maila z wiadomością do mojego biura, że chce aplikować o dwie wizy, następnie w wyznaczonym przez biuro dzień wypełniłam ds o turystyczną i J1 czyli DWA DS'y, przesłałam im skan potwierdzenia wypełnienia wniosku, zapłaciłam za wizę turystyczną w Banku Pocztowym[ podobno nie ma innej opcji wpłaty, tylko powyższa (tak to wygląda, gdy aplikant ubiega się o dwie wizy jednocześnie)] i wysłałam im potwierdzenie dokonanej wpłaty. Płaci się za DWIE wizy.
Następnie biuro umówiło mnie na rozmowę o wizę w konsulacie w Warszawie. [Dwie poprzednie rozmowy miałam w Krakowie, ale że studiuje w Łodzi wygodniej było mieć rozmowę w Warszawie] Rozmowa odbyła się w tym samym dniu, z tym samym konsulem w jednym czasie ;)
Do konsulatu nie można wnieść telefonu, wody, torebki większej niż rozmiaru A4 itp ale o tym było już w poprzednim poście. Dlatego ja torbę zostawiłam w szafkach na dworcu PKP - opłata 8 złotych ale zawsze można podzielić te koszty jeśli jeszcze ktoś jedzie, a telefon [ja się nie rozstaje z telefonem na dłużej niż godzinę :D] zostawiłam w kiosku na przeciwko ambasady.

Inne miejsca gdzie można zostawić rzeczy [wg tego co pisały mi osoby na facebook'u]:

1. Jak się odwrócisz do ambasady plecami, to po drugiej stronie ulicy, po lewej stronie jest bodajże biuro turystyczne i można tam zostawić za 10zl
2. Niektórzy zostawili w Rossmanie niedaleko, inni w kiosku vis a vis
3. Na przeciwko ambasady jest przechowalnia - płaci się bodaj 10zł za bagaż.
W Krakowie można zostawić na przeciwko ambasady w kawiarni/u fotografa/ w Ambasadzie Śledzia ale nie pamiętam czy są za to jakieś opłaty.

Rozmowę miałam o godzinę 13.30 lecz 40 minut przed miałam być koło rossmana, ponieważ była tam osoba z biura, która sprawdzała listę i dawała upoważnienia do odbioru paszportu do wypełnienia. Wchodząc do ambasady przechodzimy przez takie same procedury jak na lotnisku czyli taśma, na której prześwietlany jest bagaż podręczny oraz bramki z wykrywaczami metalu, przez które trzeba przejść.
Następnie sprawdzane są nasze dokumenty czyli paszport, kartę umówienia spotkania i potwierdzenie złożenia wniosku wizowego oraz pobierane odciski palców.

Pracownik konsulatu rejestruje Cię w systemie. Następnie nadaje numer Twojej rozmowie i dostajesz karteczkę z numerem rozmowy:Po pokazaniu się na tablicy mojego numerka udałam się do odpowiedniego okienka i zaczęła się rozmowa:

Ja: Hello
Konsul: Hey, how are u?
Ja: I'm good how are u?
Konsul: good, Where are u going to work?
Ja: in Grand Teton
Konsul: What's your job?
Ja: Barrista
Konsul: Have u ever been to United States before?
Ja: Yes I was working in Yellowstone, Glacier Natl Park and and now it's time to go to Grand Teton because I love National Parks

Konsul: (uśmiech) Your visa has been approved
Ja: Thank u but I also applied for a tourist visa [wtf :d]
Konsul: Your visas have been approved
Ja: Thanks, have a good day.Rozmowa trwała 2 minuty, z czekaniem na rozmowę, sprawdzeniem dokumentów itp zeszło mi 30 minut w Ambasadzie :) 


update pytania z kwietnia 2017:
Ja: Hi how are u?
K: Good how are u?
J: Good
K: where are u going to work
J: in grand teton natl park
K: which possition:
J: server
K: have u ever worked there
J: yes, as a barista making people happy in the mornning because of coffe
K: now u will make people happy because food. How many times were u on wat programm?
J: it will be my 4th time
K: Where were u working
J: Yellowstone, Glacier, Grand Teton
k: that's awesome. Your visa has been aproved. have a good day
J: thanks, u too

update Pytania koleżanki, która również starała się o dwie wizy [rozmowa także w Warszawie]:
1. Gdzie jadę (Resort)? 2. Jaką pracę będę wykonywać w USA? 3. Gdzie studiuję? 4. Co studiuję? 5. Na którym roku jestem? 6. Jak dowiedziałam się o Resort Leaders? 7. Co zamierzam zrobić jak wrócę z USA? 8. Co chcę zwiedzić w USA? 9. Po co mi wiza turystyczna? (Kanada, Bahamy) 10. Czy znam swoje prawa na terenie Stanów Zjednoczonych? 11. Gdzie mieszka moja mama? 12. Co robi moja mama? 13. Czy mam rodzinę w USA? 14. Gdzie wcześniej podróżowałam? 15. Czy kiedykolwiek wcześniej byłam w USA?  


Ps. Od biura przed rozmową dostałam takiego maila na temat aplikowania o wizę turystyczną:
'Witamy,
Oto kilka technicznych informacji odnośnie ubiegania się o wizę turystyczną(B2) podczas tego samego spotkania w sprawie wizy J-1.
Na wyznaczony dzień masz już (lub będziesz mieć) umówione spotkanie w sprawie wizy J-1 (W&T USA), to Twoje główne interview, potrzebne do tego dokumenty (potwierdzenie DS160, paszport oraz D-2019) są już ambasadzie i otrzymasz je do ręki na miejscu. Jeżeli chodzi o wizę turystyczną Ty sam(a) na rozmowę zabierasz ze sobą:
- Wydruk confirmation DS-160
- Oryginał opłaty wizowej
Wchodząc do budynku ambasady/konsulatu (już po przejściu przez bramkę), przypominasz pracownikowi Ambasady, że poza umówionym spotkaniem w sprawie wizy J-1, masz mieć rozmowę w sprawie wizy turystycznej, na zapytanie okazujesz oryginały dokumentów (my kopie dołączyliśmy do wniosku o J-1). Pracownik konsulatu powie co i jak dalej czy rozmowa będzie po interview w sprawie J-1 czy jednocześnie (to już bywa różnie, zależy od dnia, ilości ludzi itp.)
Na pewno zostaniesz zapytana/y w jakim celu jest ci potrzebna wiza turystyczna skoro jedziesz na J-1, zatem dobrze przemyśl odpowiedź! Z reguły studenci mówią, że po zakończeniu pracy będą podróżować także poza USA (przykład: rejs na Bahamy, wyjazd do Kanady) i wiza turystyczna jest im potrzebna po to. by powtórnie wjechać na teren USA po 25.09. (a wiza J-1 jest ważna TYLKO do 25.09!) czyli chcecie mieć jeszcze kilka dni na Stany i na początku października chcesz wsiąść do samolotu powrotnego do Polski J'update.
Dostaje od Was wiadomości prywatne z pytaniami więc dodam odpowiedzi tutaj:

Jest sens aplikować skoro nie wiem czy będzie potrzebna?
Mi jest potrzebna, dlatego aplikowałam. To indywidualna kwestia każdego z Was więc to Wy musicie zdecydować czy jest sens.

Co byś powiedziała jakby Cie zapytał po co Ci turystyczna?
Że chce jechać do Parku Narodowego Banff w Kanadzie i wspiąć się na Mount Louis bo kocham się wspinać. Zgodnie z prawdą zresztą ;)

Jak aplikuje o dwie wizy to płacę podwójnie?
Niestety tak. 

Czy zdjęcie może być to samo do obu wiz?
Tak

Gdzie aplikować o wizę turystyczną?
https://ceac.state.gov/genniv/    jak wypełnić DS 160 macie tutaj 
Dodam jeszcze procedurę całą jakby biuro nie chciało Wam pomóc:
1. wypełniamy wniosek DS o j1 i o B1/B2 na stronie https://ceac.state.gov/genniv/
2. Płacimy za wizę J1 przelewem a za B1/B2 w Banku Pocztowym
Lokalizacje Banku Pocztowego (pełnoprawna placówka) https://www.pocztowy.pl/placowki-i-bankomaty/  chociaż lepiej wcześniej zadzwonić się upewnić bo 2 z tych placówek co są na stronie nie były jednak Bankiem Pocztowym ;)
http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-paymentinfo.asp#cash   tutaj znajdziecie informacje na temat wpłaty w Banku Pocztowym, ponieważ do Banku musicie iść z wydrukiem takim:


wydruk ten wezmiecie ze strony http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-paymentinfo.asp

3. bierzemy potwierdzenie zapłaty od pracownika Banku Pocztowego. 

4. Wysyłamy potwierdzenie wpłaty i złożenia DS do naszego biura, które umawia Was na rozmowy w jednym terminie. Nie można zrobić tego samemu bo nie można się umówić na termin 2 razy. Jeśli Wasze biuro nie wie jak to zrobić niech zadzwonią do Ambasady i uzyskają odpowiednie informacje. 

Nie dajcie się zbyć bo przecież im płacicie za pomoc w wyjeździe! Dla mnie to nie do pomyślenia, że biuro odpowiada wam 'nie wiemy jak to zrobić' w wyniku czego przez ostatnie 3 dni odpisuje Wam na dodatkowe pytania i pomagam w procedurze całej. Dziś się skończyło na tym, że chłopak zadzwonił do mojego biura, które udzieliło mu potrzebnych informacji mimo, że to któremu zapłacić powinno to zrobić. 


Dodam jeszcze, że w trakcie pracy możecie legalnie wyjeżdżać z USA i wracać tylko trzeba zwrócić uwagę na ważności wizy i DS 2019. Ja w zeszłym roku wyjechałam [a w zasadzie przeszłam :D z USA do Kanady przez pola, lasy, jeziora (Glacier Natl Park)] i normalnie wjechałam posiadając tylko paszport. Więcej informacji na temat wjazdów/wyjazdów znajdziecie w poście tutaj 


Można się ubiegać o turystyczną z tymi samymi powodami [podróże w czasie travel month poza granice USA] gdy już jesteście po rozmowie o J1 po prostu robicie całą procedure sami.

13 komentarzy:

 1. Cześć, mam takie pytanie o wizę. Czy jeśli J1 jest ważna do 25.09 a moja praca kończy się koło 10.09 to mogę zostać w USA do 30.09?

  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Możesz zostać do 10.10 [30 dni po skończonej pracy] ale jeśli jeszcze kiedyś będziesz chciał/a wyjechać na program wat to najbezpieczniej jest wrócić przed 30.09. Znam jednak wiele osób które wróciły w pierwszym tygodniu października i kolejną wizę J1 dostały bez problemu, po prostu konsul może zapytać dlaczego zostałeś dłużej skoro studia zaczynają się 1.10
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Hej, a jeśli staram się o wizę J1 na work&travel oraz turystyczną, to na jak długo zostaje ta turystyczna wydana? od czego to zależy? pozdrawiam:)

   Usuń
  3. od konsula:) niektorzy dostaja wize turystyczna na rok, inni na 10, jednak czesciej dostaje sie na 10 lat;)

   Usuń
  4. oki, dziękuję za odpowiedź ;)

   Usuń
 2. Hej! Ja mam pytanie odnośnie J1. Wiesz może, jak jest duży procent możliwości odmowy wizy jeśli jestem uczniem studium policealnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie mam pojęcia, ale jeśli tylko pokażesz że masz powody by wracać do kraju to wizę dostaniesz:)

   Usuń
 3. Cześć, wyjeżdzam w tym roku na work and travel i tez chciałabym aplikować o wizę turystyczną, moje biuto (BTC) odmówiło mi pośrednictwa.... Jakieś rady co mogę w tym wypadku zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oh, bardzo Cię przepraszam- nie zauważyłam tego komentarza:( Znam ludzi którzy 'przycisnęli' biuro, oraz takich co po prostu sami aplikowali przed/po dostaniu J1

   Usuń
 4. Na jaki okres dostas wizę turystyczną (w sytuacji starania się o obydwie wizy)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na 10 lat ;) choć słyszałam, że ludzie dostali na 2 tygodnie (tak- wize na DWA tygodnie:/)

   Usuń
 5. Hej �� dzięki za wskazówki.

  W tym roku również aplikuje o dwie wizy B1/B2 oraz J1. Zrobiłem mała głupotę i stworzyłem dwa osobne wnioski z dwoma różnymi zdjęciami. Czy wiesz może, czy to problem że aplikuje o B1/B2 jeśli będę tylko turysta (mogłem brać tylko B2).

  Dodatkowo stresuje się teraz, że nie napisałem dlaczego chce wizę we wniosku a zaznaczyłem brak planów. Myślisz, że kopia wniosku J1 to był dobry krok? Nie byłem pewny w jaki sposób dwie wizy połączyć że sobą.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...