środa, 18 maja 2016

O przelocie do USA, odprawie, bagażu itp.

Dziś kolejny post z serii 'skopiowane od the  best way'. Miałam Wam napisać jeszcze jeden post wyjaśniający co zrobić przed wylotem, jak wygląda cała procedura lotu itp. Jednak the best way- biuro z którym lecę napisało maila, które idealnie wszystko wyjaśnia, więc nie widzę sensu aby go  przepisywać ;) Dodałam jednak kilka komentarzy od siebie caps lockiem w nawiasie  ;) O tym jak to wygląda w praktyce przeczytacie tutaj

'Poniżej przesyłamy wskazówki odnośnie Twojej podróży do USA. Pośród Was są osoby, które po raz pierwszy wybierają się w podróż lotniczą, a i tym latającym często zdarza się zapomnieć o rzeczach oczywistych, dlatego PROSIMY by uważnie zapoznać się z treścią wiadomości, w razie pytań jak zawsze możecie do nas pisać, dzwonić.

Przybycie na lotnisko

Na lotnisku MUSICIE stawić się MINIMUM 2 godziny przed odlotem.

Po wejściu do terminala portu lotniczego, szukacie stanowiska odpraw linii lotniczej, którą będziecie podróżować. Bilety lotnicze są najczęściej złożone z kilku odcinków, operowanych przez różne linie lotnicze.
Przygotujcie swój paszport, karty pokładowe (jeżeli robiliście odprawę online) oraz w razie czego miejcie ze sobą wydruk potwierdzenia rezerwacji biletu lotniczego (w przypadku biletów elektronicznych, wydruk nie jest wymagany lecz dla wygody i bezpieczeństwa lepiej mieć go ze sobą).

Odprawa i bagaż

Przy odprawie, osoba z obsługi poprosi o bilet i paszport oraz położenie bagażu na wadze. Podczas lotów transatlantyckich większością linii możecie mieć ze sobą dwie sztuki bagażu ważące po maksymalnie 23kg każda oraz suma wszystkich wymiarów każdej ze sztuk bagażu (wysokość + szerokość + głębokość) może wynosić maksymalnie 158cm. (Jeżeli podróżujesz linami typu Norwegian, Iceland Air sprawdź wytyczne co do bagażu).  [ NIGDY MI SIE NIE ZDARZYŁO ABY KTOŚ MIERZYŁ MOJĄ WALIZKĘ ;)]
UWAGA: TYLKO jedną sztukę bagażu rejestrowanego (nadawanego do luku bagażowego) masz w cenie biletu, za druga sztukę takiego bagażu linia lotnicza pobierze od Ciebie na lotnisku opłatę (cena zależy od linii lotniczej, co najmniej 50 EUR). Poza bagażem rejestrowanym możesz mieć jedną sztukę bagażu podręcznego (więcej info poniżej).
Jeśli jedna z walizek będzie cięższa niż 23kg, linia lotnicza obciąży Cię dodatkowymi kosztami. W zależności od linii może być to od 25 EURO do 50 EURO, w przeliczeniu na złotówki. Pamiętaj, że sztuka bagażu nie może być cięższa niż 32kg – nawet, jeśli zapłacisz za dodatkowe kilogramy.

Niektórych z Was zainteresuje zapewne, co z narodowych polskich przysmaków możemy zabrać ze sobą za Wielka Wodę... Otóż, nie wolno przewozić świeżej żywności, jednak jeśli np. wędliny będą szczelnie i próżniowo zapakowane, a pasztet i konserwy w puszkach, to nie będzie problemu. Przydatna może być informacja, że do USA, można zabrać do 5 litrów piwa i 1litr mocniejszych trunków (wódka, whisky itd.) - to oczywiście w bagażu głównym. Tak samo leki/tabletki – zapakuj do bagażu głównego, w podręcznym możesz mieć tylko te leki, które musisz zażyć w trakcie podróży.

Po zważeniu bagażu, zostanie on odpowiednio oznakowany i zobaczycie go dopiero w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli nie robiliście odprawy online otrzymacie także swoją kartę pokładową (Boarding Pass/Boarding Card) z określonym miejscem w samolocie i bramką (gate), do której należy się udać. Jeśli lot operowany jest na całej długości jedną linią lotniczą, dostaniecie od razu karty pokładowe na wszystkie odcinki. Na lotnisku przesiadkowym w Europie, po wyjściu z samolotu, udajecie się na tzw. „transit”/ „transfer” / „ transit connection”, nie odbieracie bagażu nadanego w Polsce. Szukacie na tablicy Waszego numeru lotu, udajecie się do odpowiedniej bramki (gate). Czasem trzeba będzie zmienić terminal- czytajcie uważnie informacje i oznaczenia na tablicy odlotów(Departures).

UWAGA: Bagaż nadany w Polsce odbierasz dopiero na pierwszym lotnisku w USA, gdzie każdy przylatujący do USA poddawany jest kontroli tzw. immigration (więcej poniżej).

Bagaż podręczny

Na pokład samolotu można zabrać jedna sztukę bagażu podręcznego - najczęściej jest to plecak lub mała torba, których wymiary nie mogą przekraczać: 55 x 40 x 20 cm, a waga nie może być większa niż 8-10 kg. Dodatkowo można zabrać na pokład drobne rzeczy, takie jak:mała torebka, aktówka itp.

[TUTAJ POZWOLĘ SOBIE WTRĄCIĆ ŻE LECĄC Z LINIAMI KLM POZWOLONO MI NADAĆ MÓJ BAGAŻ PODRĘCZNY WIĘC NADAŁAM GO I WYCIĄGNĘŁAM Z BAGAŻU GŁÓWNEGO PLECAK KTÓRY POSŁUŻYŁ MI JAKO BAGAŻ PODRĘCZNY KTÓRY WZIĘŁAM ZE SOBĄ DO SAMOLOTU- CZYLI JAKBY NIE BYŁO MIAŁAM DWA BAGAŻE PODRĘCZNE ;) WARTO WIĘC ZADZWONIĆ DO LINI Z KTÓRYMI SIĘ LECI I ZAPYTAĆ CZY MOŻECIE BEZPŁATNIE NADAĆ BAGAŻ PODRĘCZNY;)]

Przepisy bezpieczeństwa dotyczące bagażu podręcznego:
Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:
  • Pojemniki z płynami, żelami, pastami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność nadrukowana na opakowaniu).
  • Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o maksymalnej łącznej pojemności jednego litra.
  • Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
  • Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (jeżeli jesteś na specjalnej diecie), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie musza być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te musza jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.  Można również zabierać sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, laptopy.
Artykuły i torebki, które nie odpowiadają tym wymogom, nie mogą być zabierane na pokład samolotu.


[ O TYM CO WZIĄĆ DO USA I JAK SIĘ SPAKOWAĆ POCZYTACIE TUTAJ.]
Boarding... czyli wsiadamy do samolotu   
Z biletem, paszportem i kartą pokładową udajecie się do odprawy celnej (kontroli bezpieczeństwa), gdzie Wasz bagaż podręczny zostanie sprawdzony, a następnie przechodzicie już do strefy bezcłowej. Stąd bez trudu, patrząc na oznaczenia, skierujecie się do odpowiedniej bramki (gate), której symbol znajdziecie na karcie pokładowej. Po znalezieniu odpowiedniej bramki czekacie aż rozpocznie się"boarding", czyli zostaniecie wpuszczeni na pokład samolotu (nie spóźnij się, boarding na loty transatlantyckie następuje najczęściej około 40-60 minut przed odlotem).
WAŻNE: miejcie przy sobie adres pracodawcy w USA (najlepiej miej kontrakt), na lotnisku przy boardingu obsługa poprosi Was o podanie adresu pobytu w USA  należy podać właśnie adres pracodawcy- taki, jak macie na kontrakcie, a nie adres zakwaterowania.
Po wylądowaniu w USA

Jeszcze na pokładzie otrzymacie od stewardessy formularz deklaracji celnej (prosty i zrozumiały) z pytaniami, czy nie przewozicie przedmiotów niedozwolonych itp. Po wyjściu z samolotu przejdziecie do sekcji lotniska o nazwie Immigration & Customs. Tam po odstaniu trochę w kolejce, oficer imigracyjny zrobi Wam zdjęcie, zeskanuje odciski palców (jak w Ambasadzie USA) i zada kilka pytań (gdzie jedziecie i co będziecie tam robić, ile macie przy sobie pieniędzy). Nie ma powodu, żeby denerwować się tą rozmową - jest to formalność.
UWAGA Osoby posiadające w paszportach dwie wizy J-1 i wizę turystyczną B2 – pamiętaj, że wjeżdżając na teren USA MUSISZ okazać wizę J-1 oraz DS-2019, koniecznie zwróć uwagę czy urzędnik przystawia pieczątkę z właściwym statusem (J-1).
Odprawa imigracyjna jest ZAWSZE na pierwszym lotnisku w USA, nawet jeżeli masz tylko przesiadkę to właśnie na tym przesiadkowym lotnisku w USA urzędnik imigracyjny sprawdza Twoje dokumenty!
Następnie udacie się do Customs - odprawy celnej i podacie celnikowi zieloną karteczkę z informacjami, że nie przewozicie nic niedozwolonego. Po pożegnaniu celnika osoby kończące podróż udają się do sekcji "baggage claim", gdzie z taśmy odbierzecie walizki i możecie opuścić lotnisko.  
Osoby lecące dalej, do docelowego miasta w USA będą musiały zabrać swój bagaż i po prześwietleniu go w odpowiednim miejscu nadać na lot docelowy (na niektórych lotniskach zaraz za odprawą jest wyznaczone do tego miejsce, a czasami należy udać się do hali odlotów "Departures", gdzie znów należy się odprawić (nadać bagaż itd.) . Uważnie czytajcie oznaczenia na lotnisku przy przesiadaniu się na terenie USA! (nie chodzi tu o przesiadkę w Europie).

Jeśli zdarzy się sytuacja, że bagaż zostanie zgubiony, wystarczy zgłosić się do odpowiedniego punktu na lotnisku („Lost luggage”), pokazać potwierdzenie nadania bagażu (mała naklejka, jaką otrzymacie przy odprawie, nie zgubcie tego!). Trzeba też podać dane swoje i swojego pracodawcy, numer telefonu, adres, gdzie walizka ma zostać dostarczona - takie sytuacje się czasem zdarzają i nie ma powodu, by się nimi denerwować.

OSOBY PODRÓŻUJĄCE PRZEZ KANADĘ – jeżeli Twój lot do USA ma przesiadkę w Kanadzie pamiętaj, aby dokonać rejestracji tzw. ETA, to wymóg kanadyjski i bez tego nie będzie możliwa przesiadka oraz dalszy lot do USA. Zapoznaj się z informacjami TUTAJ i zrób rejestrację przed wylotem z Polski (koszt rejestracji to 7 CAD). Przy okazji informujemy, że ETA dotyczy podróży wyłącznie samolotem, jeżeli potem będziecie chcieli pojechać do Kanady drogą lądową ETA nie obowiązuje.

I-94

Jest to formularz wjazdowy do USA, który w razie konieczności można pobrać na stronie internetowej, po przylocie do Stanów. Stanowi historię wjazdów i wyjazdów. Od 2013 roku nie trzeba już wypełniać papierowej wersji formularza I-94, w zamian za to podczas kontroli celnej otrzymacie w paszporcie pieczątkę informującą o maksymalnej długości pobytu.
               
linki: dostęp do I-94 TUTAJ oraz FAQ TUTAJ


Zmiany biletu

Jeżeli z jakiegoś powodu będziecie musieli wracać z USA wcześniej/później, możecie zmienić datę powrotu (jeśli kupiliście bilet z możliwością przebukowania), dzwoniąc do odpowiedniej linii lotniczej, na jaką macie wykupiony bilet. Opłatę za zmianę najczęściej uiszcza się podając dane karty kredytowej. Osoby, które zakupiły bilet przez TBW w sprawie zmian prosimy o kontakt z nami.

Powrót

Przed udaniem się w podróż powrotną sprawdźcie, czy nic się nie zmieniło z datą/godziną lotu powrotnego. Bywa, że zmieniany jest jesienny rozkład, stąd najpóźniej na 3 dni przed datą powrotu, radzimy zadzwonić do linii lotniczej lub sprawdzić online i potwierdzić godzinę odlotu.

Formalności związane z powrotem są już zdecydowanie mniej skomplikowane. Po zgłoszeniu się na lotnisko, z którego będziecie wracać (większość sugeruje, by zrobić to 3 godziny przed odlotem - są bardziej zatłoczone niż europejskie)Po nadaniu bagażu i odprawie, wystarczy wsiąść do odpowiedniego samolotu i...wrócić do biura The Best Way, by podzielić się wrażeniami z wyjazdu i zorganizować kolejną podróż. ;-)'
OPÓŹNIENIE JEDNEGO LOTU W MOIM PRZYPADKU
Wracając z Usa rok temu opóźnił mi się lot Chicago-> Londyn przez co nie zdążyłam na lot Londyn-> Warszawa, w związku z tym po wyjściu z samolotu czekał na mnie pracownik lotniska z nowym biletem i bonem na 10 funtów do wykorzystania na lotnisku. Na lot musiałabym czekać 8 godzin, dlatego poszłam do stanowiska linii lotniczych które obsługiwały mój lot, że znalazłam na tablicy wcześniejszy lot i czy jest możliwość przebookowania mi i mojej mamie lotu na ten wcześniejszy. Panie trochę pokombinowały i się udało- zamiast czekać 8 godzin - czekałam godzinkę. Dlatego warto pytać ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...