środa, 2 września 2015

Na co zwrócić uwagę wynajmując kampera/auto w usa

Wrzesień już się zaczął, więc większość osób już niedługo zacznie zwiedzanie. Dostaje wiele pytań dotyczących wypożyczenia kampera lub auta, dlatego w tym poście pokaże Wam na co zwrócić uwagę.

Zaczynamy od wpisania w google 'RV RENTALS ...[wybrane miasto]' lub 'car rental [wybrane miasto]' otwieramy wszystkie proponowane strony, które nam google pokazało, wpisujemy daty i szukamy najtańszej ceny zwracając uwagę na: • limit mil  
oczywiście najlepiej znaleźć bez limitu, wtedy nie musimy się martwić o nadprogramowe mile, które zawsze mogą się zdarzyć. Na obrazku powyżej jak widać mile trzeba wykupić, kosztuje to nie mało bo 500 mil kosztuje 209$, jak kupisz niewystarczająco za każdą nadprogramową mile liczą sobie słono. Także warto poszukać, ewentualnie dokładnie przeliczyć ile mil chcecie zrobić. W tym roku planuję zrobić taką trasę - 2527 mil - a to tylko mile z punktu do punktu nie uwzględniając poruszania się po mieście, zabłądzenia, dojazdu z hotelu do muzeum czy cokolwiek.

 • ubezpieczenie
Ubezpieczenie AC (z ang CDW)
Ubezpieczenie AC (z ang CDW) obniża odpowiedzialność kierowcy w przypadku uszkodzenia wynajmowanego auta; podlega warunkom umowy wynajmu.

Zamiast pełnych kosztów, kierowca będzie odpowiedzialny tylko za pierwszą część, znany jako "wkład własny" (ang. excess), zamiast za całkowitą wartość szkody. 

Ubezpieczenie to obejmuje wszystkich kierowców, upoważnionych do prowadzenia wynajmowanego auta.
Ubezpieczenie OC (ang. TPL)
Ubezpieczenie OC (ang. TPL) obejmuje odpowiedzialność kierowcy za szkody jakiejkolwiek własności, z wyłączeniem wynajmowanego samochodu. Obejmuje ona również obrażenia poniesione przez innych ludzi, bez względu na to, czy znajdują się oni w wynajmowanym samochodzie, podlega warunkom umowy wynajmu.
Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP)
Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP) ogranicza odpowiedzialność kierowcy za koszty poniesione w przypadku kradzieży wynajmowanego samochodu - lub uszkodzenia powstałe w wyniku kradzieży lub próby kradzieży - do ustalonej przez dostawcę kwoty, która znana jest jako 'wkład własny' (ang. excess); podlega warunkom umowy wynajmu. Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP) nie ochrania rzeczy osobistych, które mogą być objęte ubezpieczeniem podróżnym lub własną polisą ubezpieczeniową kierowcy.

Dodatkowe ubezpieczenia SLI od odpowiedzialności
Dodatkowe ubezpieczenia (SLI) od odpowiedzialności ochraniają kierowcę w przypadku roszczeń osób trzecich wynikających z obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia osobistego powstałych w wypadku; podlega warunkom umowy wynajmu. Ubezpieczenie to obejmuje wszystkich kierowców, upoważnionych do prowadzenia wynajmowanego auta.
Ubezpieczenie UMP w razie kolizji z nieubezpieczonym kierowcą
Ubezpieczenie UMP w razie kolizji z nieubezpieczonym kierowcą obejmuje odpowiedzialność kierowcy w przypadku kosztów powstałych w wyniku kolizji z nieubezpieczonym kierowcą; podlega warunkom umowy wynajmu. Ubezpieczenie to obejmuje wszystkich kierowców, upoważnionych do prowadzenia wynajmowanego auta.

 • w jakich stanach możesz się poruszać 

 • dodatkowa opłata za oddanie auta w innym mieście niż był wypożyczony. Rok temu kosztowało nas to 300 lub 400$. W niektórych wypożyczalniach nie płaci się za taką usługę.

 • czy jest dodatkowa opłata za kolejnego kierowce - zazwyczaj o 20$/ dzień

 • czy jest dodatkowa opłata za kierowcę poniżej 25 roku życia. Zazwyczaj jest o 30$/ dzień.

 • czy w cenie zawarty jest pełen bak paliwa czy sam musisz zatankować do pełna przed oddaniem. Jeśli sam to koniecznie dopilnuj żeby bak był pełny bo wypożyczalnie sobie liczą kolosalne kwoty za galon.

 • czy GPS jest w cenie- zazwyczaj nie jest wtedy bardziej opłaca się kupić. Na obrazku powyżej widzicie jedną stałą kwotę- 70$, zazwyczaj w wypożyczalniach płaci się za dzień np 15$ wtedy kwota za 14 dni może być naprawdę wysoka.

Przed wypożyczeniem warto też dokładnie obejrzeć auto, pokazać wszystkie rysy czy uszkodzenia lub porobić zdjęcia najlepiej. Rok temu mieliśmy małą parkingówke - nic wielkiego dałoby się naprawić za 50$, ale że mieliśmy ubezpieczenie podstawowe nie zrobiliśmy tego. Na miejscu okazało się, że nasze ubezpieczenie polega na tym, że powyżej 1000$ płaci ubezpieczalnia a pierwszy 1000$ płacimy my. Chyba nie muszę pisać, że rzeczoznawcy poznajdywali ryski i uszkodzenia, które były na kamperze  już w chwili wypożyczenia wyceniając szkody na 1200$ przez co my musieliśmy zapłacić 1000$. Polecam więc porobić zdjęcia.


Powodzenia!Więcej przydatnych postów na temat podróżowania:

Ile kosztuje zwiedzanie zachodniego wybrzeża ?

Jak zaplanować zwiedzanie?

Zion Natl Park

Lake Powell, Horseshoe Bend, Antylope Canyon

Grand Canyon, Arches, Bryce, Canyonlands


Dodatkowo fajnie jest się zapisać na newsletter bo często przesyłają kody lub są jakieś promocje.
Tak samo jak warto wpisać w wyszukiwarkę '[nazwa wypożyczalni] coupon codes, promo codes' 


BARDZO WAŻNA INFORMACJA

Przy odbieraniu auta z wypożyczalni, wypożyczalnia prosi o kartę wypukłą, której właścicielem jest kierowca aby pobrać kwotę za wypożyczenie + depozyt. Tak naprawdę ta kwota jest tylko blokowana na koncie kierowcy na czas wypożyczenia auta, wiec można użyć nawet polskiej karty ale musi być wypukła.  Za wypożyczenie finalnie płaci się przy oddaniu auta i można zapłacić kogokolwiek kartą.


Pomógł Ci post? Skorzystaj z 50 zł zniżki na booking.com wchodząc przez TEN link dzięki czemu i ja dostanę 50 zł ;)

4 komentarze:

 1. Ciekawe kiedy w Polsce wynajem kamperów stanie się tak popularny, jak w USA. Przecież to taki fajny i wygodny sposób na podróżowanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć, słyszałaś może o relokacji pojazdów wypożyczalni? Wydaje się to tańszą opcją, ale czy faktycznie jest tak kolorowo?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...