niedziela, 24 maja 2015

Grand Canyon, Arches, Bryce, Canyonlands

Przemęczeni, po pełnym dniu atrakcji w Zion, Page i Antelope Canyon, dojechaliśmy około 16.30 do Wielkiego Kanionu Kolorado! 

Planując wycieczkę i rozmawiając z Amerykanami, większość z nich odradzali nam tam jechać na rzecz Arches National Park, Canyonlands National Park czy Bryce National Park twierdząc, że Grand Canyon jest przereklamowany, dużo ludzi i nudy. Stwierdziliśmy jednak, że skoro jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to musimy to zobaczyć i nie żałowaliśmy ani chwili.

Arches National Parkpołożony jest  we wschodniej części stanu Utah, zajmując 297 km kw. powierzchni północno-wschodniego fragmentu Płaskowyżu Kolorado. Mieści się około 4 godzin drogi na północ od Page. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zakątków amerykańskiego Dzikiego Zachodu. O unikalności tego krajobrazu decyduje kształt skał oraz ich bajeczne kolory. Ponad 2 tysiące kamiennych, naturalnych łuków, okien, bram i wieżyc zdobi ten obszar! Odpowiedzialne za to są ekstremalne temperatury, woda, lód i ruchy podziemnej soli wpływające na pękanie i tasowanie leżących na powierzchni piaskowców. Tego typu procesy geologiczne zachodzą w Arches od ponad 150 milionów lat. Pod ogromnym ciśnieniem piaskowców podziemna sól staje się ciałem plastycznym, podlega dyslokacji, pionowym i poziomym przemieszczeniom. W rezultacie nadległe skały ulegają zapadnięciu wzdłuż naturalnych powierzchni spękań lub tektonicznych uskoków- stąd takie niewiarygodne zróżnicowanie i bogactwo form na powierzchni. Pod względem atrakcyjności wyróżniają się:

Wieże Sądu (Courthouse Towers) Okna (Windows)

 i Diabelski Ogród (Devils Garden).

Jednak najbardziej rozpoznawalnym punktem orientacyjnym w Utah i symbolem parku jest  Delikatny łuk (Delicate Arch). Jego sylwetka znajduje się na stanowych tablicach rejestracyjnych oraz na znaczku pocztowym wydanym w setną rocznicę ustanowienia stanu w 1996 roku. Przez łuk przebiegła również sztafeta niosąca znicz olimpijski przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Salt Lake City w 2002 roku. Delicate Arch zbudowany jest z piaskowca. Powstał w procesie erozji. Jest wyjątkowy ze względu na swój kształt oraz otoczenie. Przez łuk na południowym wschodzie widać często ośnieżone, odległe wierzchołki gór La Sal.


klik

Canyonlands National Park jest to park narodowy w zachodniej części USA , w środkowej części Wyżyny Kolorado. Powierzchnia obejmuje 1365 km2   a płaskowyż mierzy od 1100 do 2100 m n.p.m. , silnie rozczłonkowany siecią głębokich dolin o charakterze kanionów, należących do dorzecza rzek Kolorado i Green, które dzielą park na  trzy części: Island in the Sky, Needles i Maze. Tych części nie łączy żadna droga wewnątrz parku i podróż między nimi może potrwać kilka godzin samochodem.  Island in the Sky oraz The Needles są dostępne z asfaltowej drogi US191, w pobliżu miejscowości Moab. The Maze jest mniej dostępna i wymaga wielomilowego dojazdu po nieutwardzanych drogach. Turyści najchętniej odwiedzają  część Island in the Sky do której najłatwiej dojechać. Charakterystyczną cechą krajobrazu Parku są malownicze formy skalne w postaci łuków i iglic wypreparowane w różnobarwnych piaskowcach. Szatę roślinną tworzą głównie suche zbiorowiska półpustynne, miejscami zastępowane przez niskie lasy sosnowe i zarośla jałowców. Dodatkową atrakcję parku stanowią ślady osadnictwa pierwotnych Indian (kultura Anasazi) - pozostałości ich siedzib, naczynia gliniane i rysunki naskalne.Bryce Canyon  to park narodowy położony w południowo-zachodniej części stanu Utah. Panuje w nim specyficzny klimat, dzięki któremu wypełniająca szczeliny skalne woda nieustannie zamarza, a następnie się rozmraża. Proces ten powoduje kształtowanie się na tym terenie imponujących naturalnych rzeźb i różnorodnych formacji skalnych. Park rozciąga się na powierzchni 145,02 km². Wysokość jego najwyższego wzniesienia - Rainbow Point - wynosi 2778 m n.p.m. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, w tym pumy, kojoty, świstaki, susły, orły i sowy. Park został utworzony 15 września 1928 roku. Do najczęściej spotykanych należą zbudowane z wapieni iglice skalne, zwane hoodoo, które osiągają wysokość od 1,5 do 45 m, a także skalne wieże, okna i łuki. Niecka w kształcie amfiteatru powstała na skutek erozji termicznej i chemicznej. Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, ponieważ nie przepływa przez niego rzeka.

klik


Grand Canyon
- Wielki Kanion Kolorado to pomnik przyrody żłobiony przez miliony lat przez rzekę Kolorado, , w północno-zachodniej części stanu Arizona, na terytorium USA. Został on uznany za jeden z 7 Naturalnych Cudów Świata. Co roku odwiedza go prawie 5 milionów turystów. Bilet wstępu do Parku kosztuje 15 $. Opłata pobierana jest za samochód, niezależnie od ilości pasażerów. W cenę biletu wliczona jest mała mapa Parku, mapa tras i odjazdów autobusu oraz broszura informacyjna. Większość turystów zwiedza południową część  krawędzi. South Rim (południowa część) otwarta jest przez cały rok, oferując wyposażone centrum informacji turystycznej i łatwy dostęp do kilkunastu punktów widokowych i budowli Indian Navajo. Najlepszy punkt widokowy to desert view. Na terenie parku dostępny są również 3 darmowe linie autobusowe kursujące z Grand Canyon Village, które dojeżdżają nieraz pod samą krawędź kanionu na punkty widokowe. Kursują co 10-15 minut. Możliwe jest też  wypożyczenie roweru czy zejście w dół kanionu. Pracownicy Grand Canyon National Park ostrzegają jednak przed schodzeniem w głąb Kanionu podczas najgorętszych miesięcy lata, ponieważ temperatura w cieniu osiąga około 48 0 C. Do zejścia zaś warto wybrać stosunkowo stromą, lecz najkrótszą ścieżkę South Kaibab Trail, która ma 7 mil [11.3 km]. Kończy się przy Bright Angel Campground. Żadne trudności techniczne na szlaku tym nie występują, jednak cienia jest tam niewiele, a wody pitnej nie ma po drodze w ogóle. W ciągu dnia, pomimo temperatury, warto zdecydować się na krótki spacer dnem Wielkiego Kanionu. Zaskoczy nas tam bujna, soczyście zielona roślinność. Godna rekomendacji dla powracających jest ścieżka Bright Angel Trail. Wprawdzie dłuższa od South Kaibab bo 9,5 mil [15,3 km] lecz łagodniejsza, bardziej cienista i nie pozbawiona źródeł wody pitnej. Bright Angel Trail zaczyna się przy Bright Angel Campground i trzeba  przewidzieć na nią 6-7 godzin. Zatem warto pamiętać o latarkach. Szlak kończy się w pobliżu Kolb Studio.
Jeśli ktoś ma ochotę możliwe jest wykupienie lotu samolotem w głąb kanionu za 129$  klik  lub helikopterem za 199 $ klik

Dla osób które chcą się wybrać na szklaną platformę. Mieści się ona na terenie rezerwatu Indian (tzw. Grand Canyon West), gdzie wstęp kosztuje 45$ a dodatkowe wejście na platformę 30$, nie jest możliwe wykonywanie tam samodzielnie zdjęć, są jednak osoby do tego zatrudnione, które sprzedają później zdjęcia za 35$. klik

My nie mieliśmy za dużo czasu, więc po prosu dojechaliśmy do punktu widokowego, nacieszyliśmy oczy, porobiliśmy zdjęcia i ruszyliśmy do Las Vegas, a w tym roku ruszymy do Joshua tree national park. W parku spędziliśmy więc około 40 minut.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...