piątek, 24 lipca 2015

Zwrot podatku - czego dopilnowac jeszcze w USA

Większość z Was już pewnie pracuje i otrzymała swoje pierwsze jak nie kolejne paychecki z wypłatą.
Jak zapewne wiecie z każdej wypłaty pobierane są Wam podatki – zawsze federalny (Federal Tax) i w zależności od stanu również podatek stanowy (State Tax). Zdarza się również, iż wielu pracodawców nie wiedząc jak mają rozliczyć osoby przebywające na Work & Travel pobiera również takie podatki jak Social Security Tax oraz Medicare Tax.
PAMIĘTAJCIE – podatki które powinniście płacić to podatek federalny i stanowy – jeżeli Pracodawca pobiera Wam również podatek SS i Medical poinformujcie go jak najszybciej że tych podatków nie powinniście płacić i są one pobierane bezpodstawnie. A uwierzcie mi, że czasami są to duże kwoty i jak tego nie dopilnujecie to będą to pieniądze stracone – w procesie rozliczenia podatkowego nie ma możliwości odzyskania tych podatków, a Pracodawca sam na pewno nam tych pieniędzy nie zwróci. Jeżeli będzie istniała szansa to poproście Pracodawcę o możliwość zwrotu pobranych już zaliczek – tutaj może być problem, ale spróbować zawsze warto.
To co zarobicie i dostaniecie w formie czy to paychecku czy też przelewu na konto – to jedno. Najistotniejszą kwestią jest odzyskanie całości lub części pobranych przez Pracodawcę zaliczek na podatek federalny i stanowy. Po zakończeniu roku podatkowego i otrzymaniu stosownego dokumentu od Pracodawcy (W2) będziecie mięli możliwość uzyskania zwrotu tych podatków.
Ale żeby tak się stało i aby procedura przebiegała sprawnie należy pamiętać o kilku kwestiach:
 • ·         Zweryfikuj czy dane widniejące na payslipie są zgodne z danymi którymi się posługujesz – mam tutaj na myśli Imię, Nazwisko, Adres (jeżeli widnieje polski) oraz co najważniejsze numer Social Security – niestety często zdarzają się błędy w powyższym zakresie, które utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają dokonanie rozliczenia i otrzymanie zwrotu podatku
 • ·         Sprawdź czy Pracodawca faktycznie pobiera podatki z każdej wypłaty – wiem, że fajnie jest gdy podatki nie są pobierane (bo i takie przypadki się zdarzają) natomiast z pkt. widzenia złożenia deklaracji podatkowych lepiej aby były one pobierane, a potem odzyskane, aniżeli miałoby się okazać iż z końcem roku musisz oddać część dochodu do IRS-u właśnie dlatego, że podatków się nie płaciło
 • ·         Kończąc pracę przekaż jeszcze raz swoje dane adresowe Pracodawcy aby nie było problemu z otrzymaniem od niego wspomnianego dokument W2 – z każdym rokiem coraz więcej osób otrzymuje dokument W2 drogą elektroniczną więc warto również pozostawić swój adres email
 • ·         Jeżeli będziesz planować kolejny wyjazd do USA warto rozważyć pozostawienie aktywnego konta bankowego – przy rozliczeniu podatku zwrot może być przekazany w postaci przelewu tylko i wyłącznie na konto amerykańskie lub w formie czeku na adres zameldowania w Polsce – wskazanie zwrotu jako przelewu na konto w USA powoduje, iż procedura przeprowadzana przez IRS jest około miesiąca krótsza niż dokonywana tradycyjną drogą.

Powyższe informację wydają się być logicznymi, jednak uwierzcie mi – z rozmów z Firmą Tax Advisor, która świadczy usługi w zakresie rozliczeń podatkowych z USA wiem, iż niedopilnowanie tych „podstawowych” elementów może skutkować ograniczeniem lub wręcz niemożnością uzyskania zwrotu podatku. 


Jesli w miedzyczasie zgubicie social security card pamietajcie, ze mozecie isc do social security office i poprosic o wydanie duplikatu. Poki jeszcze nie zgubiliscie - zrobicie najlepiej jeszcze w trakcie czytania tego postu zdjecie- nic Wam nie szkodzi, a moze pomoc jak ja zgubicie;)
Co do firmy, ktora pomoze Wam sie rozliczyc bardzo polecam Firme Tax Advisor. Dokumenty zlozylam w lutym, mimo ze zgubilam social security card udalo sie odzyskac calosc podatku, zwrot dostalam w maju dzieki czemu moglam bez zadnych prowizji spieniezyc czek w amerykanskim banku, prowizja jaka pobieraja jest jedna z nizszych ze wszystkich firm, ktore oferuja pomoc w zwrocie podatku. 

Moja kolezanka - Dorota rozliczala sie z inna firma [RT TAX], nie dosc ze zaplacila 70$ za pomoc w rozliczeniu, to dokumenty zlozyla w grudniu a dalej nie otrzymala zwrotu - na kazdy mail z zapytaniem kiedy dostanie zwrot dostaje odpowiedz ' wina nie lezy po naszej stronie tylko IRS w Usa' Jak dla mnie bardzo slabe wytlumaczenie, tym bardziej ze inne firmy nie maja takich problemow. Firma ta nazywa się RT TAX więc nie polecamy. Dorota zwrot dostała w końcu pod koniec sierpnia.więcej na temat zwrotu podatku w TYM poście.

4 komentarze:

 1. hej, jak to jest potem wyplata pieniazkow z tego czeku? jesli rozlicze sie po powrocie w tym roku a przyszlym nie wiem czy sie wybieram do USA to bedzie problem z rozliczeniem sie w PL? :(

  OdpowiedzUsuń
 2. idziesz do banku i realizujesz czek:) pobierane są jakieś prowizję ale nie wiem jakie dokładnie bo ja zawsze realizuje czek w Usa bezpłatnie. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę bardzo się cieszę, że natrafiłem na Twojego bloga. Sam, w Stanach Zjednoczonych nigdy jeszcze nie byłem, ale mam nadzieję, że niebawem ulegnie to zmianie. Twój blog z pewnością ułatwi mi moją przygodę, gdyż porusza wiele, znaczących kwestii, o których informacji w innych miejscach ze świecą szukać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...