piątek, 5 czerwca 2015

San Diego

Charakter San Diego zawsze określał ocean. Jego wspaniała naturalna przystań przyciągnęła Hiszpanów, poszukiwaczy złota i łowców wielorybów. W 1904 roku dotarła tu amerykańska marynarka wojenna i dziś San Diego jest jedną z największych baz wojskowych na świecie.  Większość atrakcji miasta związana jest z wodą i przyrodą. W San Diego nakręcono ok. 1000 amerykańskich filmów, w których za plan filmowy najczęściej służą plaże, deptaki przy oceanie, wybrzeże, hotele, zabytkowe XIX-wieczne kamienice, parki, stare miasto, jako plan wielu westernów, port i centrum z wieżowcami. Ze względu na malownicze plaże, dobre warunki pogodowe i wysokie fale miasto jest doskonałym miejscem do uprawiania surfingu. Najbardziej znane spoty surfingowe to plaże Swamis i Windansea. San Diego ma dobre warunki do uprawiania tego sportu, ponieważ panuje tam słoneczna pogoda prawie przez cały rok i jest to idealne miejsce dla osób lubiących upały.

Atrakcje które warto zobaczyć to:

1. Muzeum USS Midway  lotniskowiec USS MIDWAY, który stoi zakotwiczony w porcie i służy jako muzeum, to raj dla pasjonatów militariów i historii. Można zwiedzać 3 pokłady i nadbudówkę. W hangarze stoją różnego typu symulatory samolotów i repliki kabin do których można wejść.  Po bokach znajdują się zejścia do kabin i mesy, a nawet można pobyć chwilę w więzieniu  i odpocząć w mesie oficerskiej. Do tego wystawionych jest kilkadziesiąt samolotów (niektóre z czasów II-giej wojny światowej) i helikopterów. Do wielu można wejść i poczuć się jak pasażer czy pilot.  Wstęp do muzeum kosztuje 18$ dla osoby dorosłej a 13$ dla studentów jeśli kupimy bilety przez internet. 
2. SeaWorld byłam i nie polecam- baardzo małe akwaria dla zwierząt. 3. Coronado Bridge  jest to ogromny most (długość 2,5 km, 4% nachylenia, 60m wysokości w najwyższym punkcie), który łączy San Diego i wyspę Coronado. Jazda po nim to niesamowita frajda, a widoki z niego są niesamowite. Na wyspie znajduje się baza lotnictwa wojskowego, więc co chwila przelatują nad nami samoloty. W plaży na Coronado jestem zakochana i w końcu zrozumiałam znaczenie 'kilometrowych plaż', co więcej woda w oceanie jest na tyle ciepła, że przyjemnością jest się w nim popływać! Coronado to również nazwa ślicznego, wiekowego hotelu, wybudowanego w 1888 roku na wyspie, który służy po dziś dzień, a jego charakterystyczne czerwone wieżyczki często przyozdabiają kartki pocztowe. Noc w hotelu - 2 tysiące złotych ;)

Coronado Bridge
Coronado Bridge


Coronado Hotel


plaża na Coronado

plaża na Coronado
plaża na Coronado4. Park Balboa - położony w sercu San Diego jest jedną z największych atrakcji miasta. Założony w 1868 roku teren zielony zawdzięcza swoje piękno ogrodniczce Kate Sessions, która obsadziła drzewami 485 ha. Jest miejscem o największej koncentracji muzeów i scen w regionie. Większość muzeów stoi przy głównej alei El Prado, a niektóre- w południowej części parku. Zadbane tereny, ocienione miejsca piknikowe i zamknięte dla ruchu kołowego promenady zapełniają biegacze, rowerzyści i uliczni artyści.


5. Zoo Usytuowane niedaleko od parku Balboa, ma opinię najwspanialszego i największego zoo na świecie. Ceny zaczynają się od 48$ 6. Sunset Cliff Natural Park  - cudowne miejsce do oglądania zachodu lub wschodu słońca. Zazwyczaj dość tłoczne, dlatego polecam wybrać się na wschód słońca. Mimo, że w San Diego jest raczej gorąco, na spacer zabierzcie kurtkę lub sweter bo jest dość wietrznie.


7. Downtown San Diego – centrum miasta, w którym pierwsze kamienice powstały w drugiej połowie XIX wieku, z Little Italy, starą dzielnicą włoskich rybaków i Gaslamp Quarter, odrestaurowanym XIX-wiecznym kompleksem ulic z latarniami gazowymi


8. Ocean Beach – dzielnica położona nad oceanem, w latach 60. stała się centrum ruchu hippisowskiego, porównywana do Haight-Ashbury w San Francisco. Charakter z lat 60. i 70. dzielnica zachowała do dzisiaj, jest tam wiele barów, spółdzielni (np. działająca od lat 70. People's Organic Food Co-op), sklepów vintage, sklepów z żywnością organiczną, hemp shops itp.

9. Point Loma - na południowym krańcu półwyspu Point Loma na południe od Ocean Beach znajduje się Cabrillo National Monument postawiony w miejscu, gdzie niegdyś Juan Rodríguez Cabrillo i jego załoga przybili do brzegu jako pierwsi europejczycy. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na zatokę San Diego, miasto i wybrzeże Meksyku. Z punktu na zachodnich ścianach skalnych parku można obserwować migracje wielorybów.

10. Wizyta w Tijuanie w Meksyku. Mimo, że miasto to nie jest samo w sobie żadną atrakcją warto tam zajechać aby zrozumieć powiedzenie ‘ ale Meksyk’. Tijuana kusi również swoimi bazarami, sklepami, tanim alkoholem, papierosami i pamiątkami. Pamiętajcie jednak o określonej dacie wizy, ponieważ wyjechać z USA do Tijuany jest bardzo prosto - można to zrobić nawet omyłkowo, ale już z powrotem gdy wiza nam wygaśnie będzie problem. Legalnie w Stanach możemy przebywać 30 dni po zakończonej pracy, możemy jednak przekraczać granice jedynie do daty określonej w paszporcie jako 'expiration date', więc zwróćcie na to uwagę ;)W San Diego znajduje się również restauracja- sieciówka Olive Garden, gdzie na pewno pójdziemy na kolacje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...