wtorek, 5 maja 2015

Zion National Park

Jak już pisałam w poprzednich postach np tu i tu rok temu zrobiłam dokładnie tę trasę. W tym roku mam w planach zrobić tę trasę.klik

Postanowiłam więc zacząć serie postów dotyczących każdego miejsca, w którym byłam i w którym będę :D

Na pierwszy ogień idzie Zion Natl Park bo to był pierwszy punkt naszej podróży. Z Yellowstone wyjechaliśmy około 14, po 9 godzinach jazdy zatrzymaliśmy się na jednym z parkingów i zasnęliśmy w aucie. Wstaliśmy około 7 i jechaliśmy dalej do Zion, łącznie po 10 godzinach jazdy z Yellowstone byliśmy w Zion. Nie mieliśmy czasu iść na jakikolwiek hiking, dlatego przejechaliśmy tylko kawałek parku(na obrazku zaznaczona różowym kolorem) aby dalej jechać do Antelope Canyon. Wracając do Zion- część dróg (zielony kolor) w parku jest wyłączone z ogólnego użytkowania i jeżdżą po nich tylko przeznaczone do tego autobusy wg ogólnodostępnego rozkładu jazdy.Wjazd do Parku kosztuje 15$ od auta, niezależnie od tego ile osób jest w środku ;). Po 22 można wjechać za darmo.
W tym roku przeznaczam na Zion półtora dnia. Szlaki najbardziej popularne to:


jeśli nie widzicie musicie zapisać obrazek i przybliżyć, lub ściągnąć przewodnik w języku angielskim  tutaj
Ja chciałabym zrobić dwa szlaki w tym roku:

1. Angels landing - jest to jeden z trudniejszych szlaków a mimo to podobno mocno uczęszczany, dlatego warto się na niego wybrać w godzinach porannych. Trasa liczy 5,4 mile czyli 8.7 km i zajmuję około 3-4 godziny w dwie strony. Koniecznie trzeba zabrać z sobą wodę, ale to jak na każdy hiking wg mnie ;). Szlak momentami wymaga użycia obu rąk a ścieżka momentami ma zaledwie kilkadziesiąt centymetrów szerokości z kilkusetmetrowymi przepaściami po obu stronach. Ostatnie kilkaset metrów pokonuje się z pomocą łańcuchów. 

Fotograf Jayda Ayala


Fotograf Jayda Ayala
Fotograf Jayda Ayala


Fotograf Jayda Ayala
Fotograf Jayda Ayala


Fotograf Jayda Ayala
2. The narrows - szlak prowadzi wzdłuż wąskiego Kanionu utworzonego przez rzekę Virgin River, ma ponad 25 km długości, miejscami ponad 600 metrów głębokości a w najwęższych miejscach około 6 metrów szerokości. Z przystanku Temple of Sinawava w jego głąb prowadzi utwardzony szlak turystyczny o nazwie Riverside Walk. Szlak ten można zrobić na dwa sposoby - albo przejść 6 mil do Big Springs co zajmuje około 6 godzin w dwie strony albo kontynuować dalej szlak, który nie jest wytyczony w ścisłym tego słowa znaczeniu i liczy 16 mil, lecz prowadzi po prostu wzdłuż koryta rzeki. Ze względu na niewielką szerokość kanionu, jego całkowite przejście na około 60% długości wymaga brodzenia w wodzie. Wycieczka w głąb kanionu wymaga dobrego przygotowania. Konieczne jest więc wodoodporne obuwie oraz kijka do sprawdzania głębokości wody, jeśli nie mamy takiego ekwipunku możemy go wypożyczyć za 19$ na dobę  w wyznaczonych punktach w Parku. Ze względu na niewielką szerokość kanionu często mają w nim miejsce powodzie błyskawiczne, dlatego konieczne jest zapoznanie się jak wygląda poziom wody w rzece przed wyruszeniem na szlak. 


zdjęcie z internetu


Fotograf Jayda Ayala

Fotograf Jayda AyalaFotograf Jayda AyalaFotograf Jayda AyalaFotograf Jayda AyalaFotograf Jayda AyalaFotograf Jayda Ayala

Już się nie mogę doczekać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...