wtorek, 7 lipca 2015

Podróże po pracy

Dziś dostałam maila od the best way na temat podróży po zakończonej pracy. Za to kocham to biuro i dlatego wyjechałam z nimi w tym roku ponownie, ponieważ na wszystkie pytania umie odpowiedzieć szybko, zrozumiale i poprawnie. Sami sprawdźcie! ;)
"Witajcie!
Ze względu na wiele zapytań dotyczących podróży poza Stany po zakończeniu pracy, które do nas nadsyłacie, pragniemy przypomnieć o zasadach podróżowania. Bardzo proszę o uważne przeczytanie maila.  

Do wizy J-1, jaką posiadasz, przypisany jest na mocy przepisów prawa tzw. grace period, czyli okres na zwiedzanie, wynosi on 30 dni licząc od daty zakończenia dokumentu DS-2019,Twojego pozwolenia na pracę, (podpowiadamy: to ten dokument z kodem kreskowym po prawej stronie). Sprawdź zatem na swoim dokumencie, jaką masz datę („end date”) nie sugeruj się datami swoich znajomych czy datą zakończenia kontraktu.
Jednocześnie należy pamiętać, że istnieje druga, odrębna reguła samego programu W&T USA, która mówi o tym, że student powinien wrócić do swojego kraju zgodnie z rozpoczęciem roku akademickiego. Ta data jest odgórnie wyznaczona przez Departament Stanu USA i dla studentów z Polski jest to 1 października.  Niezależnie od tego, jaką masz datę ważności wizy J1 czy np. 7 września, czy 25 września, legalnie możesz przebywać na terenie USA do 1 października(jeśli zostajesz w USA po 1 października, ale w ramach 30 dni, sam pobyt jest legalny, natomiast może mieć to wpływ na otrzymanie wizy J1 w przyszłości).

Nieco inaczej sprawa wygląda z wyjazdami poza teren Stanów, np. do Kanady, Meksyku, rejs na Bahamy itp. Tutaj należy zwrócić uwagę na dwie daty: Datę ważności wizy i datę ważności dokumentu DS-2019. Oba dokumenty muszą być ważne, aby ponownie wpuszczono Cię na teren Stanów.

Jeśli np. kończysz pracę 09/09 (data na kontrakcie z pracodawcą), ale End date na DS-2019 iExpiration Date na wizie masz 25/9, oznacza to, że między 9 a 25 września masz możliwośćopuszczenia i ponownego wjazdu na teren USA (tylko do 25 września!). Oznacza to, że możesz udać się do np. Meksyku, Kanady etc., ale musisz wrócić z wycieczki do 25 września!  

Jeśli planujesz opuścić USA po zakończeniu pracy, bardzo prosimy, żebyś sprawdził dokładnie daty na swoich dokumentach, aby mieć pewność, że będziesz miał możliwość wjazdu do USA z powrotem. Prosimy abyście na własną rękę nie interpretowali przepisów, ani nie porównywali swoich przypadków (bo może się zdarzyć, że Wasze daty będą się różniły), zdarza się bowiem, że udzielacie sobie nawzajem błędnych informacji, co może skutkować problemami z ponownym wjazdem na teren USA.

Mamy nadzieję, że powyższe, ponowne wyjaśnienie rozwieje wszelkie wątpliwości. Pamiętaj także, że jeśli planujesz wyjechać i wjechać do USA ponownie musisz powiadomić o tym CIEE, a także wysłać do nich DS2019 (pozwolenie na pracę), Fundacja musi podpisać dokument, a także wystosować odpowiednie pismo. Więcej TUTAJ.

Życzymy udanych wakacji!"

Ciężko tego nie zrozumieć po takim prostym wytłumaczeniu. Mam nadzieję, że Wasze biura też się starają pomóc i wszystko wnikliwie wytłumaczyć. 
Ps. pozdrawiam z Glacier National Park


Grinnel Lake

Iceberg Lake

trail to Piegan Pass

Divide Mountain


Ps.2 Jak Wam się podoba Wasze praca w USA?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...