wtorek, 22 marca 2016

Rozmowa o wizę cz2.

Pierwszy post na temat wizy znajdziecie tutaj. Rozmowę o wizę miałam wtedy w Krakowie i oczywiście ją dostałam, rok później również. 
Co do pytań czy można nie dostać wizy? No można, 2 lata temu słyszałam o jednym przypadku, że chłopak nie dostała wizy bo nie znał swoich praw- jednak tydzień później miał kolejną rozmowę na której znał swoje prawa i wizę dostał. Jednak ciężko jest nie dostać wizy. Trzeba nie znać swoich praw czy nie mieć planów na to co chcemy robić po powrocie.
Anyway w formie przypomnienia wklejam Wam maila, którego dostałam od mojego biura wraz z moimi komentarzami ;)
Na rozmowę należy zabrać ze sobą:
1. legitymację studencką -podbitą do 31.10.2016
2indeks jeżeli masz indeks elektroniczny, to zabierz wydruk ocen/zaliczeń z pieczątką dziekanatu, jak masz sesję ciągłą, także musisz mieć indeks/wydruk
Znam wiele osób, które miały indeks/wydruk ze sobą a nie musiały pokazywać. Ja w zeszłym roku też nie musiałam, jednak 2 lata temu sprawdzał mi oceny a i nawet pytał o różnicę między prawem cywilnym a administracyjnym ?! :D
3. WYDRUK zdjęcia wizowego (zrób wydruk wersji cyfrowej u fotografa, upewniając się, że są zachowane proporcje zgodnie z wymogami (kwadrat 5x5 cm).
Nie wiem po co, ale okej.
4
dowód tożsamości (Dowód osobisty lub prawo jazdy)

Musisz mieć ze sobą te dokumenty, jeżeli z jakiegoś powodu nie zabierzesz legitymacji/indeksu nie zostaniesz dopuszczony do rozmowy.

Prosimy, aby nie zabierać ze sobą na rozmowę wszelkich urządzeń elektronicznych i niebezpiecznych: telefon komórkowy, laptop, odtwarzacz MP3, pendrive, aparat fotograficzny, nóż, bron palna i inne tym podobne narzędzia i urządzenia elektroniczne. Konsulat nie przechowuje takich rzeczy. Osoba, która będzie przy sobie miała ww rzeczy nie zostanie wpuszczona na teren ambasady. Na stronie Ambasady wyczytacie, że można zostawić telefon, ale to dotyczy wiz turystycznych, grupy na Work & Travel mają odrębne zasady i prosimy poważnie potraktować nakaz pozostawienia w.w. urządzeń w innym miejscu -powtarzamy NIE MOŻESZ MIEĆ TELEFONU PRZY SOBIE!

[W Krakowie studenci zostawiali telefony w kawiarni na przeciwko konsulatu]

Jeżeli uczestnik koniecznie będzie musiał zabrać ze sobą któryś z powyższych przedmiotów, prosimy o zostawienie go np. w przechowalni bagażu na dworcu Warszawa Centralna (w skrytce) lub w przypadku osób jadących samochodem, właśnie w tym środku transportu. 


Rozmowa odbędzie się w języku angielskim, przygotuj się! Oto najczęściej zadawane pytania to:
Gdzie i co studiujesz? (sprawdź sobie nazwę swojej uczelni po angielsku, kierunku itp.)
Na którym jesteś roku?
Gdzie i jako kto będziesz pracować w USA?
Czy byłeś kiedyś za granicą (gdzie)?
Czy jedziesz sam/a czy z kimś?
Co robią Twoi rodzice?
Czy zamierzasz podróżować po USA?
Jakie masz plany po powrocie z USA? (zwłaszcza osoby będące na 5 roku lub 3 licencjata dobrze przemyślcie odpowiedź na to pytanie, musicie mieć pomysł na to, co po powrocie chcesz robić w Polsce- np. kolejne studia, studia podyplomowe, praca itp).

Osoby, które już były w USA na W&T i wróciły po 01.10– konsul może zapytać dlaczego zostałaś/eś dłużej i wróciłaś/eś później, bądź gotowa/a udzielić przekonującej odpowiedzi- np. długo pracowaliście, zostaliście na zwiedzaniu, a na uczelni zajęcia zaczynały się tydzień później lub inny wiarygodny powód. 

Mogą zdarzyć się także inne pytania, ale te powyższe są zadawane zawsze. Ponadto, konsul może zapytać czy zapoznałaś/eś się z dokumentem Wilbeforce Act- przeczytaj i zapoznaj się!

TUTAJ znajdziecie Wilbeforce Act w języku angielskim
możecie zawsze sobie to wydrukować i mieć w czasie rozmowy w ręku (ja 2 lata temu tak zrobiłam)

Ja rozmowę mam 04.04 zarówno o pracowniczą jak i turystyczną, więc 05.04 napiszę Wam post kolejny jak było :)

Powodzenia i nie stresować się bo nie ma czym!
O, a żeby łatwiej było się nie stresować powiem Wam, że dwa lata temu konsul mi zadał pytanie- nie zrozumiałam, poprosiłam żeby powiedział raz jeszcze- powiedział prościej- nie zrozumiałam- więc zadał w języku polskim ;) Także no stres!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...