środa, 25 lutego 2015

Jak wybrać pracodawcę?

Nie wiem jaki jest złoty środek na wybranie dobrego pracodawcy, ja natomiast brałam pod uwagę kilka czynników:

Lokalizacja – Jeśli naszym marzeniem od zawsze było zobaczenie SF i chcemy pracować w mieście to idealny wybór. Pamiętam, że jak wybierałam miejsce pracy rok temu odradzano mi wschodnie wybrzeże ponieważ jest tam gorąco i wilgotnie, dużo jest również rumunów, bułgarów itp. Ile w tym prawdy- nie wiem, nie byłam.
Miasto- ma plusy i minusy. Minusem jest drogie zakwaterowanie oraz wyżywienie, natomiast jest zawsze możliwość aby znaleźć drugą pracę. W Parkach nie ma takiej możliwości, możesz być zatrudniony tylko na jednym stanowisku pracy. Minusem pracowania w mieście jest też to, ze nie ma zamkniętego grona znajomych, przez co robią się mniejsze grupki i każdy wychodzi ze swoimi znajomymi po pracy. Nie ma też jednego miejsca zakwaterowania tylko każdy szuka we własnym zakresie.
Zakwaterowanie – czy zapewnia nam je pracodawca, czy musimy je znaleźć sami, czy może wprawdzie pracodawca nam nie zapewnia zakwaterowania, ale pomaga w szukaniu.  Trzeba też sprawdzić ceny, dla mnie to był jeden z czynników, które zdecydowały o wyborze pracy w parku. Tam zakwaterowanie kosztuje ok 22$ za tydzień, w NY/Florydzie ceny które się pojawiały to ok 100-130$ za tydzień, lecz nie wiem jak jest w rzeczywistości.
Wyżywienie – niektórzy pracodawcy zapewniają również posiłki w ofercie pracy. W Yellowstone było to obligatoryjne i kosztowało 10$ za dzień czyli za śniadanie, obiad i kolacje, do tego dostęp do stołówki w ‘międzyczasie’ dzięki czemu mogliśmy pić wodę/cole/soki i lunchboxy, które zamawiało się dzień wcześniej i dostawało się kanapkę, soczek, ser, krakersy
Data rozpoczęcia/zakończenia kontraktu – niektórzy pracodawcy mają ściśle określone daty rozpoczęcia/zakończenia kontraktu, trzeba zwracać na nie uwagę planując wylot do USA i przylot do Polski, w końcu jesteśmy studentami i mamy obowiązki na uczelni. Daty kontaktu można też negocjować,  więc jak bardzo Wam zależy na danej ofercie, spróbujcie napisać maila do pracodawcy z pytaniem.
Wynagrodzenie – to dość ważny czynnik. Najbardziej opłacalne są stanowiska gdzie otrzymuje się napiwki.
Rodzaj pracy - czy jest to praca na stanowisku kelnera, sprzątaczki, sprzedawcy, operatora maszyn, sprzedawcy lodów itp.
Możliwość nadgodzin – pracodawcy za nadgodziny liczą 150% niektórzy 200% podstawowej stawki.
Jadąc ze znajomymi, musimy zwrócić uwagę czy pracodawca przewiduje zatrudnianie grupy osób, trzeba pamiętać, że jesteśmy zazwyczaj zatrudniani w dużych powierzchniowo resortach, niektóre są podzielone na wioski,, nie fajnie by było gdyby każdy znajomy został przydzielony do innej wioski 
Bonus – niektórzy pracodawcy przewidują bonus po skończonym kontrakcie, za kazdy przepracowany dzień. Są to dodatkowe 200-250$ fajnie przygarnąć przed podróżowaniem :D
Nie wiem co jeszcze tutaj dodać, jak ktoś ma jakieś doświadczenia proszę pisać w komentarzach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...