wtorek, 28 kwietnia 2015

Ile wziąć gotówki? Jak ją przewieźć? KONTO WALUTOWE

Kilka dni przed wyjazdem dostałam maila z wykazem rzeczy, które mam zabrać. Na liście m.in. był taki punkt:
"Zabezpieczenie finansowe $800 –  zgodnie z zasadami programu W&T USA każdy uczestnik musi posiadać zabezpieczenie finansowe na pierwsze kilkanaście dni w USA, zanim otrzyma pierwszy czek z wypłatą. Minimalna i obowiązkowa kwota tego zabezpieczenia wynosi 800 dolarów i należy okazać potwierdzenie posiadania tej kwoty na lotnisku w Stanach (urzędnik może, ale nie musi sprawdzić, czy ją masz). Możesz posiadać takie środki w całości gotówce lub częściowo w gotówce, a częściowo na koncie/karcie (w tym celu pobierz przed wylotem z banku pisemne zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniej sumy na koncie)."

800$, no okej tylko gdzie je spakować skoro torebkę mogą mi ukraść lub w szale przesiadkowym mogę ją gdzieś zostawić a walizka może zaginąć? W zeszłym roku podzieliłam tę kwotę na mniejsze części i pochowałam w różne miejsca, nawet gdyby coś mi zginęło miałabym gdzie indziej chociaż część kwoty.


W tym roku założyłam kantor walutowy w Alior Banku. Założenie konta było darmowe, otworzyłam  rachunki w 3 walutach PLN, USD, EUR. Dostępne są również bezpłatne przelewy środków w pln, oraz przesłania dowolnej waluty na konto bankowe w krajowe lub zagraniczne. W dowolnym oddziale Alior Banku możemy odebrać wymienione w Kantorze Walutowym środki lub zasilić swój rachunek. A kursy walut są wg mnie korzystne. 

W ciągu najbliższych dni złożę wniosek o wydanie karty walutowej w USD, ponieważ używanie tej karty jest bezpłatne jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia aktywacji dokonam dowolnej operacji tę kartą, w przeciwnym razie będę musiała za nią zapłacić 15zł .Jedyną wadą wydanych kart walutowych jest to, że za granicą dostępna jest jedynie jedna darmowa wypłata w miesiącu, ale mam zamiar po dotarciu do Usa iść do banku i wypłacić całą zgromadzoną kwotę w dolarach.

Kantor Walutowy umożliwia składanie 3  rodzajów zleceń walutowych:
  1. Zlecenie z limitem ceny - umożliwia jednorazowe kupno/sprzedaż określonej ilości waluty po żądanym kursie w określonym terminie
  2. Zlecenie cykliczne - umożliwia regularne kupno/sprzedaż waluty określonego dnia miesiąca po aktualnym kursie do momentu osiągnięcia terminu ważności zlecenia
  3. Zlecenie mieszane cykliczne – połączenie dwóch poprzednich


Ja przelałam 367 zł na rachunek w PLN i ustawiłam zlecenie na przewalutowanie całej tej kwoty na dolary, gdy kurs spadnie do 3,67 spadł dzisiaj więc na rachunku z dolarami mam 100$, które mogę zatrzymać na karcie i wypłacić w USA lub iw oddziale banku w Polsce.  Powtórzę jeszcze tę operacje jak uzbieram plny i będę zbierać dolarki na wyjazd.

Kursy walut na dzień dzisiejszy - 28.04.2015 


Wpis nie jest sponsorowany, uznałam jednak, że wielu z Was przyda się ta informacja. Jeśli zdecydujesz się na założenia kantora walutowego w Alior Bankuwpisy z tego bloga pomagają Ci w jakiś sposób, możesz bez ponoszenia żadnych kosztów wspomóc bloga poprzez użycie mojego kodu promocyjnego do rezerwacji noclegu przez booking czy airbnb:)

    Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzach ;)

    Ps. Ja wymaganych 800$ nie wzięłam, wiedziałam że za zakwaterowanie i wyżywienie będzie mi odciągać pracodawca z czeku. W pierwszym roku wzięłam 500$, w drugim 300$, w trzecim 200$ i w tym roku też biorę 200$. 
    To ile będziemy potrzebować gotówki zależne jest od tego czy:
    1. musimy dostać się z lotniska do miejsca pracy czy pracodawca nas odbierze
    2. czy musimy nocować w hotelu przez pierwsze dni
    3. czy za dorm/mieszkanie musimy wpłacać depozyt
    4. czy za dorm/mieszkanie musimy płacić z góry czy pracodawca potrąca nam to z paychecku
    5. czytelnicy, co jeszcze dodać:)?


    czwartek, 23 kwietnia 2015

    Skok ze spadochronem w Usa

    Wiele osób pyta mnie o skok ze spadochronem, dlatego postanowiłam napisać post na ten temat.

    Skok ze spadochronem był moim marzeniem od jakiś dwóch lat, jednak na studencką kieszeń trochę za drogi bo  w Polsce cena waha się od 600-1000 złotych. Dlatego postanowiłam sobie będąc jeszcze w Polsce, że skocze ze spadochronem w Usa. Program work and travel służy poznaniu kultury, języka a przede wszystkim ludzi, podczas jednej  rozmowy z kolegą z pracy powiedziałam, że chciałabym skoczyć ze spadochronem, na co on odpowiedział, że już to zrobił w San Francisco, że jest to świetne przeżycie i muszę poszukać kuponu na groupon.com bo możliwe, że uda mi się skoczyć mega tanio.
    Tak też zrobiłam, miesiąc przed rozpoczęciem podróży po zachodnim wybrzeżu, zaczęłam szukać kuponu. Na początku znalazłam w San Diego, ucieszyłam się bo w końcu tam też mieliśmy zaplanowany pobyt, ale było to gdzieś na obrzeżach, nie chciałam zajmować za dużo czasu reszcie ekipie, z którą zwiedzałam a na tamten moment tylko ja chciałam skoczyć.  Szukałam dalej i znalazłam skok w Hollister, okazało się że skok kosztuje tylko 99$ [oferta dalej jest dostępna] a żeby dojechać tam musimy zjechać tylko 15 mil z planowanej trasy. Namówiłam więc trzy z czterech osób, z którymi podróżowałam, kupiliśmy groupon, zapłaciliśmy kartą  kredytową, którą założyła przed wyjazdem Dorotka i czekaliśmy na ten dzień.
    Skok mieliśmy umówiony na godzinę 16, musieliśmy jednak być około dwie godziny przed skokiem, aby podpisać papiery i odbyć krótkie szkolenie. 
    Umowa była długa, bo liczyła ok 5 stron przy każdym akapicie musieliśmy podpisać się inicjałami, dodatkowo przepisać całą formułkę dotyczącą tego, że zdajemy sobie sprawę, że skakanie ze spadochronem to niebezpieczny sport i możemy zginąć. :D



    Następnie odbyło się krótkie szkolenie, wyjaśnili nam fazy skoku, gdzie trzymać ręce, ile będzie trwał skok itp.
    Zapytali czy chcemy też filmik ze zdjęciami ze skoku co kosztowało dodatkowe 100$, czyli zdjęcia kosztowały dolar więcej niż skok :D 66 zdjęć i filmik, który trwa 1,5 minuty ładnie przerobiony w programie z podłożoną muzyczką.


    zdjęcie przed skokiem

    Skok był z wysokości 8000 stóp, czyli 2500 m


    o cholera, ale wysoko


    obraca nas, obraca


    łaaaał, jakie widoki

    fuck yeaaaah

    widok z góry <3

    Lądowaliśmy na dużym, ogrodzonym, przeznaczonym do tego polu.


    Fotograf Dorota Bracha

    Fotograf Dorota Bracha
    Po wylądowaniu czekał na nas busik, którym wracaliśmy na lotnisko. Po drodze instruktorzy zatrzymali się w sklepie i każdemu kupili piwko, do tego muzyczka i oglądanie filmu ze skoku. Milutko!




    poniedziałek, 20 kwietnia 2015

    Ile kosztuje zwiedzenie zachodniego wybrzeża?

    W zeszłym roku zrobiłam taką trasę
    link

    Trasa była podzielona na dwie części:
    1-sza : Od Yellowstone do San Francisco 
    2-ga : San Francisco do Las Vegas


    Pierwszą część podróżowałam z 4 cudownymi osobami, które poznałam w Yellowstone w mojej wiosce. Podróż trwała od 14.09 godz 13 do 20.09 godz 10. Wypożyczyliśmy auto dodge grand caravan w Salt Lake City oddaliśmy w San Francisco.





    Miało być duże, bo była nas piątka, każdy miał duży bagaż, więc musiało gdzieś to się zmieścić, poza tym mieliśmy do przejechania 2000 mil [3200km] więc musiało być w miarę komfortowo.
    Cena auta na 7 dni wyszło nas 1,239.35 $ czyli na 1 osobę po 250$ do tego benzyna wychodziła około 15-20$ dziennie na osobę czyli około 130$ przez 7dni.



    Do auta dokupiliśmy jeszcze nawigacje tomtom start 50m za 120$ czyli po 20$ na osobę

    Ładowarkę do telefonu, jakieś kable żeby puszczać muzykę około 25$ czyli 5$ na osobę.

    Noclegi:
    1-szy nocleg był w aucie przed Zion Natl Park- za darmo
    2-gi w Las Vegas tutaj pokój 5-cio osobowy koszt 14$ za osobę
    3-ci w San Diego tutaj pokój 5-cio osobowy koszt 22$ za osobę
    4-ty w San Diego tutaj pokój 5-cio osobowy koszt 22$ za osobę
    5-ty w drodze między Los Angeles a San Francisco pokój dwu osobowy 12$ za osobę
    6-ty w San Francisco pokój 4-ro osobowy 35$ za osobę

    Jedzenie ::
    jogurt 8$
    śniadanie restauracja 10$
    jedzenie na podróż 20$
    kolacja na mieści 8$
    kolacja restauracja 12$
    obiad Mc'Donald 4$
    inne jedzenie, którego nie pamiętam więc nie wliczam

    Skok za spadochronem + zdjęcia 200$ [post na ten temat w czwartek 23.04]

    Zakupy w Las Vegas i Los Angeles w Rossie  145$
    Parkingi [W Los Angeles w centrum a później przy plaży, w San Diego przy plaży, w SF] 12$
    Pamiątki z Yellowstone  50$ 
    Pamiątki ze zwiedzania [magnesy, koszulki, pocztówki]  30$
    Zakupy w Victoria Secret 40$


    Czyli trasa Yellowstone- San Francisco wszystko wyszło mnie 1049 $ minus zakupy w Rossie [typu sukienki, buty, torebki itp] i skok ze spadochronem wychodzi 664$




    2-ga część 

    W San Francisco pożegnałam się chwilowo z Igą, Natalią, Karolem i Dorotą. Iga z Natalią poleciały do NYC, Karol z Dorotą polecieli do Miami a ja przesiadłam się do kampera, którego wynajęli znajomi z Yellowstone [Martyna i Ola, do której doleciał chłopak z siostrą] kolejni super, zajebiści ludzie z którymi przed zwiedzaniem rozmawiałam może 2 godziny łącznie [+ dwie noce spędziłam śpiąc] a polubiliśmy się na tyle, że jak napisałam do Martyny
    Ja  'Jakie macie plany, kiedy będziecie w SF?'
    M '20 później Tahoe Lake i Yosemite'
    Ja "zmieszczę się z Wami?'
    M 'Pewnie! Widzimy się 20go w SF!'




    I tak oto 20-go września zwiedziłam SF i wsiadłam do kampera. Spędziłam w nim 4 noce:
    1sza- na parkingu w Wallmarcie - za darmo
    2-ga camping w Tahoe Lake - 5$
    3-cia w Yosemite- 2$
    4-ta na parkingu w Wallmarcie -za darmo

    inne:
    za kampera 106$
    za paliwo 83$
    autobus w SF; 2$
    jedzenie SF w Mc: 4$
    pamiątki SF 6$
    Wallmart jedzenie 6$
    pizza w Tahoe Lake 5$
    wino i zakupy na śniadanie i obiad 11$
    Tj max 100$




    Łącznie 333$ minus zakupy [koszulki dla taty] 233$


    Bilet Lotniczy Las Vegas- NYC 160 $
    bagaż 25$
    hamburger na lotnisku 13$

    Łącznie zachodnie wybrzeże 1580 minus zakupy [ciuchy, koszulki dla taty] i skok ze spadochronem 1095$

    Niestety nie podam kosztów zwiedzania NYC, wszyscy mi mówili, że tam wydam najwięcej bo:
    nocleg około 30$ za noc - czyli 120$ [jedną noc spałam u koleżanki]
    metro card 30$ zgubiłam jedną więc wyszło 60$
    taksówka lotnisko -Manhattan 45$ [nie bierzcie jak jesteście samemu, metro Was wyniesie 6$]
    jedzenie codziennie około 20$ czyli 100$
    rowery 15$

    Ogólnie w NYC nie oszczędzałam i nie liczyłam nawet ile wydałam, około 500$ z zakupami, ale zdecydowanie dało się taniej ;)




    Pomógł Ci post? Skorzystaj z 50 zł zniżki na booking.com wchodząc przez TEN link dzięki czemu i ja dostanę 50 zł ;)

    czwartek, 16 kwietnia 2015

    Jak znaleźć drugą prace w Usa?

    Osobiście nie szukałam drugiej pracy w Usa, robiły to natomiast moje koleżanki. Na podstawie ich doświadczenia wytypowałam kilka możliwości.


    Najlepiej wg mnie jest wydrukować CV razy 30 w domu, zapakować do teczki i zabrać ze sobą do Stanów. Będąc na miejscu, iść do każdego miejsca, które nas interesuje – pub, restauracja, hotele, sklepy z pamiątkami, wszędzie pytając czy nie potrzebują pracownika i mimo wszystko zostawić CV. CV w Stanach powinno mieć inną formę niż powszechnie w Polsce- mianowicie należy opisać mniej więcej zakres obowiązków w dotychczasowej pracy:
    przykładowe cv z internetu




    Można też szukać  przez internet przez takie strony jak:
    1. Summer Jobs
    2. JobWeb
    3. Job Search Engine 
    4. Hot Jobs
    5. Job Mart
    6. Cool Works
    7. Overseasjobs
    8. Monster Jobs
    9. Interbiznet
    10. Career Mosaic
    11. Job Hunt
    12. InternJobs
    13. J1 Jobs
    14. Ad Post 

    Rozmawiając ze znajomymi też można wspomnieć o tym, że szukacie pracy- możliwe, że ktoś słyszał o jakimś wolnym stanowisku.


    Jakie dokumenty są nam potrzebne przy podjęciu drugiej pracy?
    • Social security Card

    • Paszport z wizą




    Powodzenia!

    Ps. Jeśli masz jakiekolwiek pytania pisz w komentarzu! Może znajdzie się tu jakiś bardziej doświadczony uczestnik work and travel i będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytanie :)

    poniedziałek, 13 kwietnia 2015

    Najpiękniejsze miejsca w Yellowstone cz2

    Pierwsza część znajduje się tutaj


























    13. Norris Geyser Basin – obowiązkowy punkt wycieczki o godzinie 8 rano! Koniecznie rano, zaufajcie mi- jest ślicznie! W trakcie dni niby też, ale mgła do tego witające nas promienie słońca i widok gejzerów.  M A G I A





        14.  Grizzly Lake- bardzo przyjazna trasa, długości 9 mil (14,4 km) niezbyt wymagająca, z tego co pamiętam zabrała mi około 2,5 godzinki. Piękna porankiem, gdy jeszcze jest mgła nad jeziorem.






        15. Firehole River – kolejne miejsce w parku gdzie można legalnie pływać. Można też, ale to już nielegalnie, skakać z klifu, ale zwróćcie uwagę gdzie to robicie bo na dnie są skałki. Nie namawiam, informuję że można.
    fotograf Steven Donovan  https://instagram.com/es_dons/

       
        16. Lower Geyser Basin – najbardziej geotermiczne aktywna strefa w parku, co kilka minut coś wybucha.  Gdy już tam będziecie polecam podjechać na Midway Geyser Basin. Następnie wejść na wzgórze i ujrzeć Grand Prismatic Spring- największe gorące źródła w Parku, a nawet w Stanach, należące do kompleksu termalnego Midway Geyser Basin.



        17.  Od razu po zejściu ze wzgórza, gdzie ujrzeliśmy Midway Geyser basin kierujemy się w lewo i idziemy do Fairy Falls. To jedynie 1,8  (2,9 km)mili od Grand Prismatic.  Ścieżka jest mega łatwa, więc warto się przejść.






       18. Old Faithful- jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych  w parku. Wybucha zwykle co godzinę. Trzeba zobaczyć, ale uważam, że dużo ładniejszy i bardziej wart zobaczenia jest Lone Star Gayser.

    Fotograf Dorota Bracha

    Fotograf Dorota Bracha

        19.  Lone Star Gayser – mało popularny, a równie spektakularny jak w Old Faithful, do tego żadnych tłumów- a to się ceni.


        20. Shoshone Lake – polecam zacząć od Lone Star Gayser i kontynuować trasę do Shoshone Lake; jest trudna, dużo miejsc pod górkę, sporo część ścieżki była zaśnieżona w czerwcu, więc najlepiej wybrać się tam w lipcu, trzeba przekroczyć dwie rzeki, dochodzi się shoshone gayser Basin, gdzie jest niesamowity widok! Następnie dochodzi się do jeziora, które jest przepiękne. 13 mil [około 26 km] w jedną stronę. My to zrobiliśmy w jeden dzień, jednak fajnie by się tam spędziło dwa dni ;) No i camping nad tym jeziorkiem- M A G I A







         21. Heart Lake trail- Przepiękne miejsce, polecam przeogromnie! Lecz również na dwa dni bo to 8 mil [15 km]  w jedną stronę  a na miejscu jest śliczny camping. Po drodze do jeziora, w 3 mili [10km] znajduje się hot springs gdzie można się wykąpać w ciepłej rzece.


    zdjęcie z internetu

        22. Union Falls – Zjawiskowe miejsce, jednak aby do niego dojść trzeba się trochę namęczyć -trzeba przejść dwa razy przez rzekę  i jest trochę stromo momentami.  Należy pokonać 16 mil[ 28 km] w jedną stronę lub pożyczyć auto i dojechać do Grassy  Lake, zostawić auto na parkingu i przejść  8 mil [14 km] w jedną stronę. Też miło by było rozłożyć to na dwa dni i przespać się w campingu przy union falls Patrol Cabin bo jest ładny.



        23. Avalange Peak – to moja porażka tego wyjazdu, ponieważ nie zdążyłam tam wejść a podobno niesamowity widok- jeden z lepszych w parku. Jednak wejście jest ciężkie bo dość strome. Długość- 2 mile w jedną stronę.
    zdjęcie z internetu

    zdjęcie z internetu


        24.   Lewis Lake – jest śliczne i Lewis Falls – wodospad mieszczący się obok – łał.
    zdjęcie z internetu

    zdjęcie z internetu
            25.  Marina  - miejsce gdzie można zrobić piknik i wypożyczyć łódkę, wypożyczenie łódki dla pracowników parku jest darmowe.
    Fotograf Jola Madusiok

    Fotograf Jola Madusiok

        26. West  Thumb Geyser Basin- kolejne popularne ale ładne miejsce.
    zdjęcie z internetu

    zdjęcie z internetu

    zdjęcie z internetu



        27.  Mud Vulcano -  wulkany błotne, W zależności m.in. od proporcji wody i gazu w podnoszącej się masie, nawet w jednym polu wulkanicznym obserwuje się wulkany typowo eksplozywne (wybuchowe) jak i efuzywne (wylewne).  Są wulkany o ciągłym wylewie materiału, a także wybuchające w dłuższych odstępach czasu. 
    zdjęcie z internetu

    zdjęcie z internetu



    Jak już opanujecie te szlaki wybierzcie się do Tetons na szlak amphitheatr lake i zdobyć szczyt Middle Teton. O ile  ścieżka na amphitheatr lake nie jest bardzo ciężka o tyle na Middle Teton należy się wybrać z osprzętem, doświadczonymi znajomymi i gdy wiecie, że jesteście na to przygotowani- bo nie jest to łatwe.
    amphitheater lake 
    amphitheater lake

    amphitheater lake
    Middle Teton

    Middle Teton

    Zapomniałam jeszcze dodać, że jadąc z Canyon Village do Lake Village mijamy  Hayden Valley gdzie często w godzinach porannych możemy spotkać bizony, wilki, niedźwiedzie, sarny, jelenie.


    fotograf Steven Donovan  https://instagram.com/es_dons/


    Jeeej, zazdroszczę wszystkim którzy się tam wybierają ;)
    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...