niedziela, 6 listopada 2016

Praca w gift shop!

Dzisiejszy post napisała czytelniczka bloga, za który bardzo bardzo dziękuję :)

Praca w sklepie z pamiątkami w Yellowstone rozpoczyna się dwudniowym, płatnym szkoleniem, które odbywa się w Mammoth Hot Spring. Szkolenie ma nas przygotować do pracy z kasą (bardzo prosta w obsłudze, nie trzeba liczyć pieniędzy) i rozmów z klientami. Następnie każdy odwożony jest do swojego miejsca pracy.

GOŚCIE
Wszystkie sklepy Xanterry mieszczą się w parkowych hotelach, zwanych często „Lodge” lub ”Inn”. Ja pracowałam w Old Faithful Inn, jednym z najbardziej popularnych, zatłoczonych miejsc w Yellowstone. Wybierając tę pracę należy przygotować się na ciągły kontakt z ludźmi, z którymi rozmawiać należy w zasadzie przez cały dzień. Większość gości sklepu będzie podekscytowana, że jesteście studentami z Europy i pewnie z ciekawości wypyta Was o szczegóły programu. Nie będą też źli, jeśli początkowo będziecie mieli problem z wydaniem reszty, a raczej pomogą policzyć. W wiosce Old Faithful ciekawym zjawiskiem jest tzw. „geyser rush”. Zaraz po tym jak zakończy się wybuch gejzera, do sklepu zaczyna wchodzić fala ludzi. Potem, tuż przed następną erupcją, nagle robi się pusto. I tak co 90 minut :)


ZADANIA
Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić, żeby sklep wciąż sprawnie działał. Dlatego też menadżerowie przyznają pracownikom różne zadania, głównie związane z trzema czynnościami: kasowanie produktów (register), wykładanie produktów na półki (stock), rozpakowywanie dostawy w magazynie (truck day). Oprócz tego, w Old Faithful Inn Gift Shop znajduje się oddzielna część sklepu, tzw. Galeria, gdzie sprzedawana są wyroby indiańskie, takie jak biżuteria, figurki, instrumenty itp. Praca tam to świetny sposób na nauczenie się czegoś o rdzennych mieszkańcach Ameryki, a także o rodzajach kamieni i sposobach produkcji biżuterii w Stanach.


GODZINY
Jeśli chodzi o godziny pracy, istnieje kilka zmian, np. 7:00-2:30, 9:00-5:30, 12:00-8:00 i 14:00-ok.22:15-30. Mogą być one inne w pozostałych sklepach, ze względu na różne godziny otwarcia. Nigdy nie mieliśmy problemu związanego ze zbyt małą ilością godzin, nawet kiedy zatrudnionych było zbyt dużo pracowników - po prostu było nas wtedy więcej. Średnio pracowałam po 7-8 godzin dziennie, a we wrześniu ok. 9-10h. Jest to mniej niż na kuchni/restauracji, ale chętni zawsze mogą znaleźć dodatkowe godziny, np. ścieląc łóżka, pomagając na kuchni, lub jako bell boy.


RETAIL LEAD
1 sierpnia, po półtora miesiąca pracy, dostałam awans na „retail lead”. Wiązało się to z podwyżką do $9/h, otrzymaniem kluczy i nieco większą odpowiedzialnością za wygląd i działanie sklepu. Będąc leaderem trzeba czasem zastępować menadżera i samodzielnie zamykać lub sklep oraz odbierać dostawy. Ale dzięki temu ma się lepszy kontakt z szefem, który być może będzie bardziej przychylny podczas układania grafiku.

CZY WARTO?

To zależy od tego co lubisz i czego oczekujesz. Nie jest to z pewnością najlepiej płatna praca jaką można dostać w Yellowstone. Jestem jednak skłonna twierdzić, że to najbardziej odpowiednie stanowisko, żeby podszkolić angielski i „poznać” Amerykę nie ruszając się z miejsca, dzięki długim rozmowom z klientami i współpracownikami. Godziny pracy są jak najbardziej „ludzkie” i nigdy nie trzeba wstawać w środku nocy, żeby zdążyć, albo pracować do późnego wieczora. Gift shop polecam osobom odpowiedzialnym i komunikatywnym, dobrze znoszącym stałą obecność ludzi i pracę grupową.


Iga Knysak  


Widok na lobby hotelu, gdzie znajduje się sklep

Obchody Święta Niepodległości w sklepie

Tuż przed otwarciem

2 komentarze:

  1. Ciekawy blog, dzikuje ;) sama się zastanawiam nad wyjazdem na w&t, czas goni a ja się dalej nie zdecydowalam :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie rozmyslaj tylko dzialaj :) w&t a w szczegolnosci w Yellowstone polecam.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...