piątek, 29 stycznia 2016

Program Au Pair

Uznałam, że dobrym pomysłem będzie umieszczenie wpisu na temat au pair dla osób, które chcą spędzić w USA więcej niż 4 miesiące. Poprosiłam więc uczestniczkę programu Au Pair o wytłumaczenie na czym polega ten program i jak wygląda procedura.


Au Pair to program dla osób, które chcą wyjechać do Stanów (i nie tylko) na wymianę kulturowo-naukową, której jednym z podstawowych warunków jest pomoc swoim host rodzicom w opiece nad dziećmi. 
Najpopularniejszymi agencjami w Polsce zajmującymi się organizacją wyjazdów dla Au Pair do Stanów Zjednoczonych są Cultural Care Au Pair, Au Pair in America (AIFS), Prowork i Au Pair Care. Agencje różnią się od siebie wysokością opłaty programowej i kosztem ubezpieczenia. Różnice te nie są ogromne, jednak pomiędzy agencją najtańsza z tych wymienionych a najdroższa różnica może wynieś około 1,5 tysiąca. Program kosztuje (w zależności  od agencji) 1500-4000 zł (koszt opłaty programowej+ubezpieczenie). Koszty biletu lotniczego ponosi w pełni rodzina goszcząca, która ma też zapewnić transport z Nowego Jorku (gdzie odbywa się Orientation) do miejsca docelowego (czyli domu host family). Ani host rodzice, ani też agencja nie pokrywa kosztów wizy i innych dokumentów, które są wymagane i o których napisze więcej w dalszej części. 
Aby wyjechać jako Au Pair trzeba ukończyć szkołę średnia i mieć skończone 18 lat natomiast górna granica wieku to 26. Agencje wymagają również posiadanie prawa jazdy, a także doświadczenia w opiece nad dziećmi, które potwierdzimy referencjami (min. 200 h doświadczenia). 
Wyjazd też nie może trwać krócej niż 12 miesięcy, można natomiast zrezygnować z dokończenia programu, jednak kosztów powrotu do Polski nie pokrywa wtedy wasza host rodzina. 
Oprócz biletów lotniczych i przejazdu do miasta, gdzie będziemy mieszkać rodzina musi zapewnić swojej Au Pair: własny pokój; pokrycie kosztów obowiązkowych kursów do 500$, wyżywienie i około 195$ kieszonkowego tygodniowo. Większość rodzin zapewnia także swojej Au Pair samochód, którego kwestie kosztów paliwa zależą indywidualnie od rodziny, z która tą kwestie należy poruszyć w czasie interview. Niektóre rodziny zapewniają też nowy telefon z opłacanym abonamentem, który ma przede wszystkim ułatwić kontakt pomiędzy Au Pair a rodzicami, lub Au Pair a dziećmi. 
Należy przed wylotem wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, czyli po prostu zapłacić w urzędzie komunikacji by takie prawo jazdy zostało Ci wydane. Oprócz tego zaświadczenie o niekaralności, którego wydanie kosztuje ok. 30 zł. Przed wyjazdem Twój lekarz powinien też wypełnić Ci tzw. medical form, czyli kartę zdrowia. Oczywiście najważniejsza przed wyjazdem jest wiza, w której wyrobieniu w razie jakiś wątpliwości pomoże agencja. Wiza jaką potrzebujemy to J-1. 
Loty do Stanów Zjednoczonych agencje organizują co poniedziałek, możecie wybrać lotnisko w Warszawie lub Berlinie. 
Następny przystanek to Nowy York, skąd przedstawiciel agencji zabiera wszystkie Au Pair do ośrodka, w którym odbywa się Orientation, czyli szkolenia. Pod koniec tygodnia szkoleń jest możliwość wykupienia wycieczki do Nowego Yorku. Po tym tygodniu wreszcie trafiacie do swojej rodzinki. 
Niektóre agencje mają rożne rodzaje "pakietów dla Au Pair". Na przykład agencja Au Pair in America oferuje wyjazd EduCare in America, który zmniejsza ilość godzin opieki nad dziećmi jednocześnie zmniejszając kieszonkowe do 150$, ale zapewniając 1000$ na pokrycie kosztów kursów.
Po ukończeniu programu, czyli wymaganym roku Au Pair ma prawo przedłużyć program o 6, 9 albo kolejne 12 miesięcy. Jednocześnie jesli jej obecna host rodzina jej to zaproponuje może zostać u nich albo szukać innej rodziny. W takim przypadku można wtedy wskazać stan/lokalizacje, w której Au Pair chciałaby znaleźć rodzinę, i wtedy jej "room" jest widoczny dla rodzin z wybranego miejsca. Jeśli jednak osoba kończąca program po roku nie planuje zostać na dłużej, przysługuje jej travel month, który Au Pair poświeca tylko na podróżowaniu i zwiedzaniu USA. 
Jeśli nie jesteś do końca pewna czy chcesz wziąć udział w programie, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej lub rozwiać swoje wątpliwości najlepiej sprawdzić kiedy w Twoim mieście lub w jego pobliżu organizowane są spotkania informacyjne. Nie trzeba być zdeklarowanym aby wziąć w nich udział, są bezpłatne, a jedyne co trzeba zrobić to się na nie zapisać (najlepiej droga mailowa lub telefoniczna). Jeśli natomiast jesteś zdecydowana ale nie wiesz od czego zacząć też warto się tam udać - ponieważ po spotkaniu informacyjnym przedstawicielka przeprowadzi z Tobą obowiązkową rozmowę "kwalifikującą" podczas której sprawdzi Twój poziom języka. POZIOM JĘZYKA JAKI MUSISZ MIEĆ BY WYJECHAĆ TO KOMUNIKATYWNY, a rozmowa naprawdę jest łatwa. 
Następny krok to zarejestrowanie się na stronie wybranej agencji i żmudne wypełnianie aplikacji, do której należy się przyłożyć bo to ona ma zainteresować twoja potencjalną host rodzine. Oprócz pytań, na które należy odpowiedzieć, potrzebne też są twoje zdjęcia (najlepiej z dziećmi) a także krótki 3 minutowy filmik i list do host rodziny. Najważniejsza częścią aplikacji są referencje - wymagane jest minimum 200 godzin potwierdzonych referencjami w opiece nad dziećmi w tym przynajmniej 3 referencje od osób niespokrewnionych. Dodatkowo warto zamieścić referencje personalne np. od nauczyciela, współlokatorki, trenera itp. Po zaakceptowaniu aplikacji przez agencje wasz tzw. room zostaje otwarty i mogą przeglądać go rodziny, które jeśli im się spodobacie kontaktują się z wami. Ta część to interview.


Najczęściej kontaktujecie się przez Skype'a i zadajecie sobie nawzajem pytania, jest szansa poznania host dzieciaków i jeśli host rodzina ma aktualnie Au Pair możesz z nią porozmawiać i dowiedzieć się więcej o jej obowiązkach. Jeśli rodzinka powie te magiczne zdanie "Would you like to be our Au Pair?" Do was należy decyzja czy chcecie jechać właśnie do nich. Jeśli nie czujecie "chemii" najlepiej szukać dalej swojego Perfect Match (PM). 
Opłatę programową w większości agencji płacisz w momencie, którym znajdziesz już swój PM. Wtedy też ustalacie dokładna datę wylotu, ty załatwiasz wszystkie papierkowe sprawy (wiza, prawo jazdy itd.) a Twoi hości kupują bilety lotnicze. Obowiązki Au Pair różnią się od siebie w zależności od wieku dzieci, którymi się zajmuje. Mogą polegać jedynie na zawiezieniu dzieci do szkoły i zajęcia pozalekcyjne lub/i opiekę pod nie obecność rodziców. Dodatkowo możesz być odpowiedzialna za przygotowanie lunch boxa do szkoły lub pościelenie ich łóżek. 
Generalizując - tygodniowa opieka nad dziećmi nie może przekraczać 45h/tygodniowo, nie więcej niż 10h pod rząd z czego dwa dni w tygodniu przysługują jako wolne. Oprócz tego każda Au Pair ma możliwość w ciągu roku wykorzystania 2 tygodni płatnego urlopu. 
W części rodzin obowiązuje curfew, czyli godzina policyjna. Jednak zazwyczaj jest to godzina 23 lub nawet północ. Jeśli swoją pracę kończysz o 17, wtedy bez problemu możesz wychodzić ze znajomymi innymi Au Pairkami. W danej lokalizacji znajduje się także LCC, czyli opiekunka wszystkich miejscowych Au Pair, która co jakiś czas robi spotkania integracyjne. 
Punktem, który należy wypełnić by ukończyć program jest ukończenie 6 kredytów kursów na wybranym okolicznym uniwersytecie lub collage'u, za który koszt do 500$ płaci host rodzina. Oznacza to, że możesz np. wziąć kurs nawet na Harvardzie! 
Dlaczego warto wyjechać? Mimo, że gap year nie jest w Polsce tak popularny jak w innych krajach na zachodzie, jest to dobra opcja by po maturze zastanowić się co właściwie chcemy robić w życiu, albo zęby po prostu odpocząć od studiów i wyrwać się rutynie.
Wpis napisała Monika Rajska- raz jeszcze dziękuję bardzo!

4 komentarze:

 1. "Program kosztuje (w zależności od agencji) 1500-4000 zł (koszt opłaty programowej+ubezpieczenie)." - ja zapłaciłam 650zł za opłatę programową już z wliczonym ubezpieczeniem podstawowym, także to wspomniane minimum w Twoim poście to lekkie zawyżenie :D
  Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie da się znaleźć tańszą agencje niż 1500 zł, jednakże warto pamiętać, że 650 zł jest już pewnie ceną po doliczeniu zniżek, które owszem można uzyskać. Post i tak jest bardzo pomocny i zawiera wszystkie potrzebne informacje, a cena, nawet jeśli jest zawyżona jest jedynie małym przeoczeniem i akurat jest ona informacją, którą najłatwiej znaleźć na stronach agencji.

   Usuń
 2. Witaj Angelika, Twój post o programie Au Pair jest b.ciekawy i na pewno wiele osób marzących o wyjeździe do Stanów chętnie dowie się z Twojego bloga również tej opcji wyjazdu czyli o Au Pair w USA. Podobnie, jak w komentarzu Agi, chcielibyśmy jednak sprostować i wyjaśnić, że nie musisz płacić bardzo dużo aby wyjechać jako Au Pair do Stanów. Za pośrednictwem naszego biura, od wielu lat ( mamy ponad 16 lat doświadczenia) CAŁKOWITY koszt wyjazdu Au Pair do USA łącznie z ubezpieczeniem wynosi tylko 890 zł + koszt wizy ok 160 usa.
  Tak jak jest podane w twoim poście każda przyszła Au Pair przy wyborze agencji musi porównać oferty i całkowite koszty, gdyż nie wszystkie agencje podają ile musisz zapłacić za ubezpieczenie. Zatem przy wyborze agencji au pair w Polsce należy pamiętać, że różnica kosztów jest duża. Osoby wyjeżdżające z Prowork mają określone w umowie całkowite koszty i nie muszą się martwić niespodziewanymi dopłatami za ubezpieczenie.
  Co jeszcze, poza kosztami, decyduje o wyborze Agencji Au Pair? W naszej opinii ważne są osobiste polecenia i zawsze jest nam miło usłyszeć, że kandydatka, ma starszą siostrę, koleżankę czy kuzynkę, która wcześniej wyjechała jako AuPair za Pośrednictwem Prowork.
  Życzymy wszystkim przyszłym au pair wspaniałego pobytu w USA:-)
  Angelika, jeszcze raz gratulujemy prowadzenia ciekawego bloga o W&T i USA :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...