Strony

poniedziałek, 28 września 2015

Gdzie kupic tanio nawigacje/namiot/spiwor itp?


Gdy spędzałam tydzień w Bozeman mieszkając z trzema Amerykanami, którzy dopiero się wprowadzili do nowego mieszkania, jednego popołudnia przyszedł Alex zawołał Micheala i razem gdzieś pobiegli. Wrócili za 15 minut z kanapą, kolejnego dnia Micheal przyszedł z pracy i wyciąga z auta fotel na co Mike ‘ Free?’ Micheal ‘Free!’ okazało się ze i kanapę i fotel, a później jeszcze krzesła, stół i pralkę dostali za darmo. Pytam' jak?' Odpowiedz ‘craiglist’-no ale halo co to jest, wiec Mike przystąpił do prezentacji. Włączył laptopa, wstukał adres i pokazuje, że ludzie na tej stronie albo sprzedają rzeczy [różne, przeróżne– w zasadzie wszystko] za pól darmo, albo po prostu je  oddają. Pokazując mi o co chodzi przy okazji znalazł line do wspinaczki (normalna cena ok 250$) za 20, snowboard za 15$, buty do wspinaczki za 8$ od razu zadzwonił do sprzedającego, umówił się godzinę później na parkingu jakiegoś sklepu [zazwyczaj tak przebiegają transakcje, ludzie nie chcą podawać adresu domu] i wrócił ze zdobyczami i szerokim uśmiechem.
Także działa to tak ze wchodzimy na stronkę www.craiglist.org

Szukamy stanu w jakim się znajdujemy, znajdujemy miasto, wpisujemy słowo klucz np ‘tent’ i szukamy, jak znajdziemy to dzwonimy do sprzedawcy, umawiamy się w konkretne miejsce i kupujemy to co sobie wypatrzyliśmy. Trzeba jednak działać szybko, bo rzeczy szybko się rozchodzą. Pamiętajcie też żeby nie zostawiać tego na ostatnia chwile bo zdarzają się ludzie którzy ‘zapomnieli’ ze chcieli coś sprzedać, przestają odbierać telefon a ty później czekasz 2 godziny na parkingu ;)


wtorek, 15 września 2015

Co warto wiedziec podczas jazdy autem w USA? Gdzie mozna legalnie spac w aucie?

Ostatni tydzien spedzilam wspinajac sie po skalkach,


 mieszkajac w Bozeman z trzema Amerykanami,




zdobywajac Grand Teton [13775 feet]


odwiedzajac Yellowstone <3


I podrozujac duzo autem





Dlatego postanowilam napisac posta co warto wiedziec jezdzac po Ameryce samochodem.


  • Podobnie jak w Polsce jesli ograniczenie jest do 45 mph policja nie da nam mandatu jesli przekroczymy predkosc o 5 mph a na autostradach o 10 mph [ zaden z powyzszych Amerykanow nie slyszal o takim przypadku]
  • Nie wolno jezdzic za blisko auta, ktore jedzie przed nami bo sie bardzo irytuja. Jak powiedzial tata Mike 'You definitely don't wanna do it- they might have a gun'
  • Jesli stolimy na czerwonym swietle a chcemy skrecic w prawo, wolno nam to zrobic nawet jak policja stoi tuz za nami
  • Nie wolno nam parkowac w miejscu, gdzie kraweznik jest pomalowany na kolor zloty.
  • Zatrzymujemy sie na kazdym stopie - nawet jak jest srodek nocy i nikogo innego nie ma na drodze
  • Jezeli autobus szkolny zatrzymuje sie i wlacza migajace swiatla -  samochody jadace za autobusem jak i te, ktore nadjezdzaja z przeciwka musza sie zatrzymac bo za chwile dzieciaki beda wybiegaly z kazdej strony.
  • Duzo wieksze prawdopodobienstwo dostania mandatu jest w miescie niz na autostradzie
  • Mozna wyprzedzac na zakretach jesli linia jest przerywana
  • Nasza predkosc policjanci moga sprawdzic zarowno jedac za nami jak i jadac z naprzeciwka.
  • Teoretycznie na jezdni z dwoma pasami w tym samym kierunku, tak jak i w Polsce powinnismy jechac po prawym pasie a lewy ma sluzyc wyprzedzaniu. Jednak jak zauwazylam malo kto do tego sie niestety stosuje.
  • W wielu miejscach znajduje sie pas ruchu pomiedzy przeciwnymi pasami ruchu ktory jest oznaczony na zolto tzw. miedzy pas. Wjezdzamy na niego gdy chcemy skrecic, dzieki czemu nie tworza sie korki.

  • Mozna przekraczac podwojna ciągla linie koloru zoltego w celu wjechania w lewo w droge lub aby wjechac na posesjc gdy nie ma tzw. miedzy pasu.
  • Piesi maja zawsze pierwszenstwo, wiec zazwyczaj nawet nie patrza czy cos nadjezdza a po prostu wchodza na ulice, wiec trzeba uwazac

  • Tankowanie na stacji -   sa rozne stacje
- z systemem prepaid -  czyli idziemy do kasy mowimy numer stanowiska  i kwote jaka chcemu wplacic, wracamy, wybieramy najtansza opcje - czyli 87 i tankujemy.
- platne karta, czyli przeciagamy karte lub wkladamy i szybko wyciagamy, wybieramy najtansza opcje czyli 87, tankujemy i odjezdzamy..

  • Nocowanie w aucie
- legalnie mozna nocowac na parkingu Wallmart oraz na parkingach przy drogach oznaczonych 'rest area'



Przepraszam za brak polskich znakow, ale korzystam z laptopa kolegi- Amerykanina.

Jak znacie jeszcze jakies ciekawostki, ktore powinien wiedziec obcokrajowiec jezdzacy po amerykanskich drogach- piszcie smialo w komentarzach!

środa, 2 września 2015

Na co zwrócić uwagę wynajmując kampera/auto w usa

Wrzesień już się zaczął, więc większość osób już niedługo zacznie zwiedzanie. Dostaje wiele pytań dotyczących wypożyczenia kampera lub auta, dlatego w tym poście pokaże Wam na co zwrócić uwagę.

Zaczynamy od wpisania w google 'RV RENTALS ...[wybrane miasto]' lub 'car rental [wybrane miasto]' otwieramy wszystkie proponowane strony, które nam google pokazało, wpisujemy daty i szukamy najtańszej ceny zwracając uwagę na:



  • limit mil  
oczywiście najlepiej znaleźć bez limitu, wtedy nie musimy się martwić o nadprogramowe mile, które zawsze mogą się zdarzyć. Na obrazku powyżej jak widać mile trzeba wykupić, kosztuje to nie mało bo 500 mil kosztuje 209$, jak kupisz niewystarczająco za każdą nadprogramową mile liczą sobie słono. Także warto poszukać, ewentualnie dokładnie przeliczyć ile mil chcecie zrobić. W tym roku planuję zrobić taką trasę - 2527 mil - a to tylko mile z punktu do punktu nie uwzględniając poruszania się po mieście, zabłądzenia, dojazdu z hotelu do muzeum czy cokolwiek.

  • ubezpieczenie
Ubezpieczenie AC (z ang CDW)
Ubezpieczenie AC (z ang CDW) obniża odpowiedzialność kierowcy w przypadku uszkodzenia wynajmowanego auta; podlega warunkom umowy wynajmu.

Zamiast pełnych kosztów, kierowca będzie odpowiedzialny tylko za pierwszą część, znany jako "wkład własny" (ang. excess), zamiast za całkowitą wartość szkody. 

Ubezpieczenie to obejmuje wszystkich kierowców, upoważnionych do prowadzenia wynajmowanego auta.
Ubezpieczenie OC (ang. TPL)
Ubezpieczenie OC (ang. TPL) obejmuje odpowiedzialność kierowcy za szkody jakiejkolwiek własności, z wyłączeniem wynajmowanego samochodu. Obejmuje ona również obrażenia poniesione przez innych ludzi, bez względu na to, czy znajdują się oni w wynajmowanym samochodzie, podlega warunkom umowy wynajmu.
Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP)
Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP) ogranicza odpowiedzialność kierowcy za koszty poniesione w przypadku kradzieży wynajmowanego samochodu - lub uszkodzenia powstałe w wyniku kradzieży lub próby kradzieży - do ustalonej przez dostawcę kwoty, która znana jest jako 'wkład własny' (ang. excess); podlega warunkom umowy wynajmu. Ochrona przed kradzieżą z wkładem własnym (ang. TP) nie ochrania rzeczy osobistych, które mogą być objęte ubezpieczeniem podróżnym lub własną polisą ubezpieczeniową kierowcy.

Dodatkowe ubezpieczenia SLI od odpowiedzialności
Dodatkowe ubezpieczenia (SLI) od odpowiedzialności ochraniają kierowcę w przypadku roszczeń osób trzecich wynikających z obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia osobistego powstałych w wypadku; podlega warunkom umowy wynajmu. Ubezpieczenie to obejmuje wszystkich kierowców, upoważnionych do prowadzenia wynajmowanego auta.
Ubezpieczenie UMP w razie kolizji z nieubezpieczonym kierowcą
Ubezpieczenie UMP w razie kolizji z nieubezpieczonym kierowcą obejmuje odpowiedzialność kierowcy w przypadku kosztów powstałych w wyniku kolizji z nieubezpieczonym kierowcą; podlega warunkom umowy wynajmu. Ubezpieczenie to obejmuje wszystkich kierowców, upoważnionych do prowadzenia wynajmowanego auta.





  • w jakich stanach możesz się poruszać 

  • dodatkowa opłata za oddanie auta w innym mieście niż był wypożyczony. Rok temu kosztowało nas to 300 lub 400$. W niektórych wypożyczalniach nie płaci się za taką usługę.

  • czy jest dodatkowa opłata za kolejnego kierowce - zazwyczaj o 20$/ dzień

  • czy jest dodatkowa opłata za kierowcę poniżej 25 roku życia. Zazwyczaj jest o 30$/ dzień.

  • czy w cenie zawarty jest pełen bak paliwa czy sam musisz zatankować do pełna przed oddaniem. Jeśli sam to koniecznie dopilnuj żeby bak był pełny bo wypożyczalnie sobie liczą kolosalne kwoty za galon.

  • czy GPS jest w cenie- zazwyczaj nie jest wtedy bardziej opłaca się kupić. Na obrazku powyżej widzicie jedną stałą kwotę- 70$, zazwyczaj w wypożyczalniach płaci się za dzień np 15$ wtedy kwota za 14 dni może być naprawdę wysoka.

Przed wypożyczeniem warto też dokładnie obejrzeć auto, pokazać wszystkie rysy czy uszkodzenia lub porobić zdjęcia najlepiej. Rok temu mieliśmy małą parkingówke - nic wielkiego dałoby się naprawić za 50$, ale że mieliśmy ubezpieczenie podstawowe nie zrobiliśmy tego. Na miejscu okazało się, że nasze ubezpieczenie polega na tym, że powyżej 1000$ płaci ubezpieczalnia a pierwszy 1000$ płacimy my. Chyba nie muszę pisać, że rzeczoznawcy poznajdywali ryski i uszkodzenia, które były na kamperze  już w chwili wypożyczenia wyceniając szkody na 1200$ przez co my musieliśmy zapłacić 1000$. Polecam więc porobić zdjęcia.


Powodzenia!



Więcej przydatnych postów na temat podróżowania:

Ile kosztuje zwiedzanie zachodniego wybrzeża ?

Jak zaplanować zwiedzanie?

Zion Natl Park

Lake Powell, Horseshoe Bend, Antylope Canyon

Grand Canyon, Arches, Bryce, Canyonlands


Dodatkowo fajnie jest się zapisać na newsletter bo często przesyłają kody lub są jakieś promocje.
Tak samo jak warto wpisać w wyszukiwarkę '[nazwa wypożyczalni] coupon codes, promo codes' 


BARDZO WAŻNA INFORMACJA

Przy odbieraniu auta z wypożyczalni, wypożyczalnia prosi o kartę wypukłą, której właścicielem jest kierowca aby pobrać kwotę za wypożyczenie + depozyt. Tak naprawdę ta kwota jest tylko blokowana na koncie kierowcy na czas wypożyczenia auta, wiec można użyć nawet polskiej karty ale musi być wypukła.  Za wypożyczenie finalnie płaci się przy oddaniu auta i można zapłacić kogokolwiek kartą.


Pomógł Ci post? Skorzystaj z 50 zł zniżki na booking.com wchodząc przez TEN link dzięki czemu i ja dostanę 50 zł ;)